Інфографіка: алгоритм виїзду для студентів з тимчасово окупованої території
25 / 08 / 2022Цей алгоритм описує доступні наразі опції для виїзду з особливо небезпечних територій. Поки немає затверджених державою зелених коридорів для виїздів з тимчасово окупованих територій.
- Шлях слідування
У зв’язку з активними бойовими діями на території Херсонської, Запорізької, Харківської, Донецької та Луганської областей, загрозою життю і здоров’ю громадян, виїзд, з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, жителів можливий через територію російської федерації на територію третіх країн, а потім – на підконтрольну Уряду України територію.
З відкритих джерел відомо і про фактичні неофіційні шляхи “евакуації” з території активних бойових дій, які є небезпечними та нестабільними.
- виїзд через місто Василівка Запорізької області. Цей варіант виїзду може бути розглянутим для тих людей, які хочуть виїхати на власному авто. Для консультацій щодо виїзду можна звертатися на лінію Запорізької ОВА за номером 0800 503 508. Маршрут є більш придатним для виїзду з тимчасово окупованих територій Донецької, Запорізької та Херсонської областей;
- пішохідний перехід через зруйновану дамбу в Харківській області. Щопонеділка через зруйновану дамбу на річці Сіверський Донець біля селища Печеніги Харківської області працює переправа, по якій можна залишити окуповану росіянами територію України. Довжина дамби 4 км, які потрібно пройти пішки. Це важкий і виснажливий шлях, який потребує ретельної підготовки. На підконтрольній території ходять автобуси до Харкова, в тому числі є варіанти безкоштовних перевезень до Харкова. Щоб гарантовано потрапити на транспорт до Харкова потрібно залишити заявку на виїзд у чат-боті телеграма https://t.me/helpingtoleave_bot. В цьому випадку поїздка буде безкоштовною.
- Документи для виїзду з тимчасово окупованої території
Згідно з інформацією, отриманих з відкритих джерел та від заявників, виїзд для жителів тимчасово окупованої території з території російської федерації, за умови відсутності паспортних українських документів, можливий на підставі “паспортних документів”, виданих російською окупаційною владою до Республіки Білорусь, Естонії, Литви, Латвії, Туреччини, Грузії, Вірменії. Виїзд особи до 18 років з росії може здійснюватись виключно у супроводі одного з батьків (згода другого з батьків не вимагається), або шляхом надання посвідченої згоди обох батьків на виїзд дитини зі сторонніми особами.
- Куди можна звернутись для отримання українських документів для подальшого слідування чи повернення в Україну
Іноземні країни не визнають документи, видані окупаційними органами, тому громадяни України, які не мають паспортних документів, що посвідчують особу і підтверджують громадянство України можуть особисто або через законного представника звернутись:
- до закордонних дипломатичних установ для оформлення паспортних документів (закордонного паспортного документу або посвідчення на повернення в Україну).https://mfa.gov.ua/diplomatichni-ustanovi/inozemni-diplomatichni-ustanovi-v-ukrayini.
Туреччина, Грузія та Вірменія, наразі, приймає документи на виготовлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Подати документи для виготовлення посвідчення на повернення в Україну можливо до будь-якої закордонної дипломатичної установи України розташованої в країнах, куди можливий виїзд з російської федерації та зазначені вище.
- центр обслуговування громадян “Паспортний сервіс” (в рамках реалізації пілотного проєкту відкрито перший центр в місті Варшава, Польща https://warszawa.pasport.org.ua/).
- Які документи можна отримати
Паспорт громадянина України можна оформити у центрі обслуговування громадян “Паспортний сервіс” або у закордонних підрозділах чи представництвах Державної міграційної служби України. Строк оформлення до 20 робочих днів. Перелік необхідних документів:
- заява-анкета,
- свідоцтво про народження українського зразка,
- оригінали паспортів батьків у разі оформлення документа вперше та інші необхідні документи для ідентифікації заявника та встановлення факту належності до громадянина України (https://pasport.org.ua/faq/662),
- документ про сплату необхідних платежів або документ про звільнення від сплати;
Паспорт громадянина України для виїзду за кордон можна оформити у центрі обслуговування громадян “Паспортний сервіс” або у закордонному підрозділі чи представництві Державної міграційної служби України, або дипломатичному представництві України. Строк оформлення становить до 3-х місяців. Перелік необхідних документів:
- заява-анкета,
- паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України,
- свідоцтво про народження особі, яка не досягла 14-річного віку, документ про сплату необхідних платежів або документ про звільнення від сплати;
Посвідчення на повернення в Україну можна оформити у дипломатичному представництві України. Строк оформлення від 1 до 5 робочих днів, але може бути продовжено, але не більше як 30 днів. Перелік необхідних документів:
- заява-анкета,
- протокол або довідку від компетентних органів про втрату або викрадення документа що посвідчує особу чи підтверджує громадянство України,
- документ, що посвідчує особу, підтверджує громадянство України (у разі наявності),
- свідоцтво про народження,
- документ про сплату консульського збору, а також інші необхідні документи для ідентифікації заявника та встановлення факту належності до громадянства України.
- Проблеми отримання паспортних документів для абітурієнтів з тимчасово окупованої території
Систематичною проблемою є складна система ідентифікації та встановлення факту належності до громадянства України жителів тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Автономної Республіки Крим та міста Севастополь при оформленні паспортних документів за кордоном. Такі особи не можуть запросити свідків, які б могли підтвердити їх особу (родичів, сусідів тощо), як одну з умов передбачену під час процедури ідентифікації особи. У більшості випадків, родичі або сусіди (дві особи одночасно) з різних причин не можуть приїхати або не мають документів, що посвідчують особу державного зразка чи документи, які підтверджують сімейні (родинні) відносини з заявником (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, свідоцтво про народження, рішення суду та інші документи українського зразка).
Крім того, зафіксовано випадки, коли неповнолітня особа не може надати паспортні документи батьків через їх відмову або смерть й відсутність (визначених на законодавчому рівні) представників органів опіки та піклування, які б здійснювали свою діяльність стосовно мешканців тимчасово окупованих територій України.
Також, процедура встановлення особи для отримання паспортного документа є тривалою (до трьох місяців) та передбачає надсилання запитів і отримання на них відповідей. Процедура підлягає оптимізації задля скорочення термінів проведення та адаптації під реалії військового часу.
Законодавство, яке регулює порядок оформлення і видачі паспортних документів не враховують особливості отримання таких документів жителями тимчасово окупованих територій. Так, наприклад, у 2021 році із тексту постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 2014 р. № 289 “Про затвердження Порядку оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, громадянам, які проживають на тимчасово окупованій території України” було вилучено усі положення, які стосуються особливостей оформлення та видачі паспортних документів громадянам України, які проживають на окупованій території. Зараз, цей порядок фактично регулює порядок оформлення і видачі тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідчення біженця, проїзного документа біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзного документа особи, якій надано додатковий захист, особам, які проживають на тимчасово окупованій території України.