Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

11 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах широкомасштабної агресії на 2024 рік 

28 / 02 / 2024

КримSOS разом з іншими правозахисними організаціями підготували 11 пріоритетних кроків, які мають виконати Верховна Рада та Кабінет Міністрів. Ці кроки допоможуть: 

  • створити умови для притягнення воєнних злочинців до кримінальної відповідальності; 
  • покращити захист постраждалих унаслідок бойових дій, зокрема внутрішньо переміщених осіб (ВПО); 
  • знизити рівень напруженості в суспільстві щодо питань переслідування за вчинені кримінальні злочини під час тимчасової окупації; 
  • підвищити рівень прозорості під час ухвалення рішень щодо індивідуальної кримінальної відповідальності за воєнні злочини. 

До прикладу, один з кроків, рекомендованих Верховній Раді України, передбачає запровадити адміністративну (позасудову) процедуру визнання актів цивільного стану, які зареєстрували на тимчасово окупованих територіях України (ТОТ). Це про документи, що засвідчують народження чи смерть людини, укладання чи розірвання шлюбу. У Верховній Раді зареєстрований проєкт Закону № 9069, який має врегулювати це питання. Однак його досі не розглянув профільний парламентський комітет. Ухвалення цього законопроєкту дасть змогу тим, хто вимушено залишався в окупації, отримати документи державного зразка. 

Інша рекомендація, вже для Кабінету Міністрів, має на меті забезпечити повноцінне виконання Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей». Цей закон визначає правовий статус як цивільних, так і військових, чиє ув’язнення є наслідком збройної агресії, і має забезпечувати їм і їхнім родинам правовий захист і допомогу. Однак аналіз того, чи працює цей Закон, свідчить, що нині колишні полонені не можуть повноцінно отримати медичну та реабілітаційну допомогу. Так само як і тимчасове житло, що критично необхідним для українців, звільнених із полону. 

Самі законопроєкти можна переглянути за посиланням нижче.  

Нагадаємо, ці рекомендації для Верховної Ради та Кабінету Міністрів підготувала Коаліція організацій, що опікується захистом прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України. До Коаліції, окрім ГО «КРИМСОС», також входять Центр прав людини ZMINA, ГО «Донбас СОС», БФ «Право на захист», БФ «Схід-SOS», ГО «Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», БФ «Stabilization Support Services» і Кримська правозахисна група.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Аналітика