Вопросы касающиеся военнопленных и гражданских заложников +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

«Измена» и «победа»: чем запомнился 2016 год в сфере защиты прав и свобод переселенцев?

27 / 01 / 2017

У 2016 році відбулося чимало подій у сфері захисту прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, як позитивних, так і негативних. Так, серед основних досягнень громадськості у 2016 році Таміла Ташева, координатор ГО «КримSOS» назвала:

  • внесення змін до Закону про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб. Згідно згаданого Закону було скасовано строк дії довідки внутрішньо переміщених осіб, а також було скасовано необхідність ставити штамп Державної міграційної служби;
  • робочі процеси в рамках парламентських слухань щодо внутрішньо переміщених осіб, в тому числі і слухання по Криму. Хоч після слухань і були прийняті резолюції та рекомендації, але лише 15% від планованих змін було впроваджено в життя;
  • Міністерство освіти розробили спрощений порядок вступу абітурієнтів та гнучкий механізм підтвердження освітнього рівня і кваліфікацій та переведення студентів з окупованих територій на підконтрольні території або на материкову Україну;
  • 2 серпня Міністерство соціальної політики впровадило єдину інформаційну базу даних внутрішньо переміщених осіб.

Нажаль, невирішеними і досі залишаються питання Постанови НБУ №699, згідно якої кримчани вважаються нерезидентами на території України. Також згідно Постанови № 1035 переселенці мають чимало проблем із перетином кордонів, перевезенням речей тощо.

Вирішення вище згаданих та ряду інших питань взяло на себе Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб. Заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука зазначив, що «90% діяльності Міністерства – це саме розробка і впровадження державної політики щодо проблематики вимушених переселенців». Нажаль, і досі існує ряд випадків, коли вирішувати проблеми неможливо хоча  із-за того факту, що самі закони суперечать один одному. Тому одне із основних завдань Міністерства з питань тимчасово окупованих територій – це в тому числі і впровадження змін до існуючої нормативної бази спільно з громадськими організаціями.

«Якби я сказав, що задоволений тим, що відбувається, я був би неправий. Мене досі не задовольняє система верифікації електронної бази внутрішньо переміщених осіб. Я не задоволений фінансуванням, передбаченим Міністерством на 2017 рік. Ми подавали бюджет на вирішення питань переселенців на 1,5 млрд грн, а отримали 25 млн. Але будемо об’єктивними – у нас дефіцит бюджету в Україні, а отже його потрібно правильно розприділити і все-таки знайти кошти на вирішення зазначених проблем», – підкреслив заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука.

Учасники заходу погодились в тому, що однією із найголовніших невирішених проблем залишається питання житла для переселенців. Нажаль, і досі відсутня нормативна база з цього питання. Наразі за сприяння Ради Європи при Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб створена  міжвідомча робоча група, яка поєднала фахівців з різних відомств. В тому числі вони працюють і над питанням забезпечення житлом переселенців зі сходу та Криму.

Серед питань, які і досі не були вирішені ні громадськістю, ні державою, Олександра Дворецька, координатор БФ «Восток-SOS» назвала в тому числі і відсутність виборчих прав переселенців, облаштування контрольно-пропускних пунктів, перетину кордонів, обмеження по перевезенню речей жителями сходу та Криму.

З повною версією звіту «Чим нам запам’ятався 2016 рік у сфері забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ви можете ознайомитися ТУТ.

Поділитись

Вибір редакції

Еще Новости