В КрымСОС представили исследования по медицине для переселенцев
30 / 05 / 2017Тема доступу до медичних послуг ВПО є особливо актуальною навіть на четвертому році збройного конфлікту. Внаслідок окупації Криму Російською Федерацією та військових дій на Донбасі 1 582 565 млн осіб (за даними Міністерства соціальної політики України станом на 15 травня 2017) вимушені були поза власною волею покинути регіон постійного проживання. Наразі переселенці продовжують знаходитись в стані постійного фізичного та психологічного напруження. Через продовження конфлікту в Україні, є складнощі із реалізацією особистих прав і свобод (на житло, працю, соціальне забезпечення тощо), що, в тому числі, виступає значним чинником різкого погіршення стану здоров’я.
«Ці результати дослідження доступу переселенців до медицини є дуже важливими бо ми не можемо вирішувати проблеми, які ми, насправді, не розуміємо. Таке дослідження дає нам достовірну інформацію та виявляє проблеми на яких ми маємо зосередитися», – висловила позицію міністерства в.о. міністра охорони здоров’я, Уляна Супрун.
Коли мова зайшла про загальну діяльність системи охорони здоров’я пані Супрун констатувала факт:
«Система, яка зараз існує, не працює, не надає якісні послуги і не надає їх безкоштовно. Ми всі платимо за все. Не тільки переселенці, а всі українці. Порушуються права переселенців в доступі до медицині. Чому? Тому що у них немає прописки, вони повинні бути десь зареєстровані, щоб було фінансування на їх медицину. Зараз йдуть реформи, щоб ми могли звільнити людей від цієї прописки, щоб вони могли лікуватися в будь-якому медичному закладі».
Пані Уляна розповіла, що в даний час готуються законопроекти, після ухвалення яких прописка не зможе впливати на надання медичних послуг, і «переселенці зможуть отримати послуги там, де вони фактично проживають».
Безпосередньо презентація дослідження складалась с двох частин: соціальної та юридичної.
Соціальну складову дослідження презентував Юрій Даценко, аналітик ГО «КримСОС». Він зазначив, що формування місцевих бюджетів без урахування кількості внутрішньо переміщених осіб, змушує їх платити за ліки та медичні послуги, які вони отримували безкоштовно до переїзду. До того ж, останнім часом правозахисники спостерігають тенденцію позбавлення переселенців груп інвалідності:
«Переселенці називали питання про оформлення або продовження групи інвалідності одним з найбільш проблемних» – резюмував Юрій.
Юридичну частину звіту презентувала Ольга Куришко, юрист ГО «КримСОС». Говорячи про якість надання медичних послуг в Україні, вона зазначила, що:
«На разі, відсутній механізм оцінки якості надання медичних послуг. Випадки відмови у наданні допомоги замовчуються самими внутрішньо переміщеними особами. Вони просто не знають куди можна звернутися за захистом своїх прав».
Щодо участі переміщених громадян у регіональних медичних програмах пані Куришко повідомила наступне: «Постраждалі громадяни не мають можливості брати участь у регіональних медичних програмах, оскільки такі програми розраховуються виходячи з зареєстрованої кількості осіб, а не фактично проживаючих».
За даними спікерів ефективними заходами покращення стану у сфері медичного забезпечення, на думку переміщених осіб, можуть бути:
- організація контролю суспільства за діяльністю державних установ та організацій у сфері медицини (наприклад, цільове використання коштів);
- системи пільгових програм доступу до медицини;
- підвищення якості освіти лікарів і рівня їхньої заробітної плати;
- перехід на страхову медицину.
Переглянути запис онлайн-трансляції заходу Ви можете нижче або тут.
Дослідження підготовлено за підтримки Громадської організації «Інтерньюз-Україна»