Податковий борг кримських підприємців
5 / 03 / 2021
Питання оподаткування кримських підприємців регулюється Законом України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» (далі — Закон про ВЕЗ) Крим та Податковим кодексом України.
Зазначеним законом визначено головні аспекти оподаткування або звільнення від оподаткування кримських підприємців, які перебували на обліку в контролюючих органах або мали місцезнаходження (місце проживання) на території Автономної Республіки Крим або міста Севастополя:
- такі особи звільняються від обов’язків сплати єдиного внеску, але такі особи мають право на добровільну сплату єдиного внеску;
- такі особи звільняються від обов’язку подання до контролюючих органів декларацій (крім митних декларацій), звітності та інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів протягом строку тимчасової окупації та після її завершення;
- до них не застосовуються фінансові санкції, штрафні санкції та пеня за порушення порядку подання, обчислення, правильності заповнення податкових декларацій та повноти сплати сум податків і зборів;
- будь-якій юридичній особі — резиденту України, яка змінює (змінила) своє місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України списується податковий борг, суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов’язань за будь-якими податками (зборами, обов’язковими платежами), що виникли з моменту тимчасової окупації, тобто з 20.02.2014 р.
Окрім того, згідно вимог Закону про ВЕЗ Крим, з 1 червня 2014 року вважається анульованою податкова реєстрація осіб, які станом на 31 травня 2014 року мали місцезнаходження (місце проживання) та перебували на обліку в контролюючих органах на території Автономної Республіки Крим або міста Севастополя. Проте, така податкова реєстрація може бути відновленою після евакуації особи на іншу територію України.
Однак, відповідно до позиції Державної фіскальної служби України, через відсутність порядку списання податкового боргу та заборгованості зі сплати ЄСВ, відсутність інформації про припинення господарської діяльності суб’єкта господарювання, списати його неможливо і він обліковується наростаючим підсумком.
Проте, норми Закону України про ВЕЗ Крим є пріоритетними в порівнянні з нормами Податкового кодексу України. Такого висновку дійшов Верховний суд України в своїй постанові № 826/24752/15 від 14.11.2018 р, а саме “… “Перехідні положення” Податкового кодексу України, а саме, п. 26 підрозділу 10 розділу ХХ прямо встановлено, що на період дії Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», норми ПКУ застосовуються з урахуванням особливостей, визначених Закон України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України».
Тим самим, керуючись положеннями Закону про ВЕЗ Крим, ДФС зобов’язаний списати податковий борг, який виник у підприємця (юридичної або фізичної особи) в період тимчасової окупації АР Крим та м.Севастополь з 20.02.2014 року до дати зміни місцезнаходження особою на материкову частину України. Затвердження будь-якого порядку для цього не вимагається.
До відома кримських підприємців щодо змін порядку оплати ЄСВ з 1 січня 2021 року
Відповідно до змін Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», скасовується обов’язок сплачувати мінімальний розмір ЄСВ у разі відсутності доходу для:
фізичних осіб — підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування), осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та членів фермерського господарства,
осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком, або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли пенсійного віку, та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу,
— осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб — підприємців і провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою — підприємцем, так і особою, яка провадить незалежну професійну діяльність;
— осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та фізичні особи — підприємці, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.
Крім того, звільнено від нарахування, обчислення та сплати ЄСВ платників єдиного податку першої групи за періоди з 1 по 31 грудня 2020 року, з 1 по 31 січня, з 1 по 28 лютого, з 1 по 31 березня, з 1 по 30 квітня та з 1 по 31 травня 2021 року за себе.
Тобто єдиний внесок підприємці 1-ї групи не сплачують за грудень 2020 року та 5 місяців з січня по травень (включно) 2021 року. Важливо, що законом чітко визначено, ці місяці несплати єдиного внеску включаються до страхового стажу єдинника 1-ї групи.
Наші підсумки
У лютому 2021 року через гарячу лінію громадської організації «КримСОС» було надано наступну кількість юридичних консультацій:
В цілому – 194 людей звернулося в офіси громадської організації «КримСОС»:
з них:
107 – внутрішньо переміщених осіб;
59 – жителі непідконтрольних територій;
28 – жителі підконтрольних територій.
Було надано 474 первинних юридичних консультацій.