Кримчани — такі ж українці. Чому банки знову дискримінують кримчан?
2 / 04 / 2021Коли кримчанин хоче відкрити рахунок чи депозит у банку — йому потрібно пройти ідентифікацію та верифікацію. Для цього просять паспорт громадянина України та ідентифікаційний код, а у підприємців додатково — виписку із Єдиного державного реєстру юридичних осіб й фізичних осіб. Також таку інформацію можуть взяти з різних державних реєстрів. Це вимоги Закону України “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”.
“Деякі українські банки продовжують вимагати у жителів Криму довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи — це пряма дискримінація та порушення їх прав. Вони можуть і не оформлювати таку довідку, адже є українцями та мають обслуговуватись на рівні з усіма громадянами України”, — коментує ситуацію Анастасія Калініна, юрист КримSOS.
Кримчани, які мають місце проживання на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя — резиденти України. Тобто, такі ж громадяни, як і мешканці інших міст.
“Вимоги валютного законодавства та законодавства в сфері фінансового моніторингу не містять винятків і особливостей щодо таких осіб і не передбачають обов’язкового отримання довідки внутрішньо переміщеного особи для цілей визначення статусу резидента і встановлення відомостей про місце проживання або місце перебування фізичної особи” — зазначає у своєму роз’ясненні Національний Банк України.
Через численні звернення на гарячу лінію КримSOS, юристи направили лист до Національного Банку України та ПриватБанку. Попросили надати роз’яснення щодо підстав витребування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи банківськими установами України.
ПриватБанк у своїй відповіді відповів не так однозначно, та зазначив, що “Банк запитує надання додаткової інформації та документів для актуалізації даних тим самим виконує вимоги законодавства щодо уточнення інформації, без якої обслуговування клієнта не вбачається можливим”. Тим самим ПриватБанк нівелює позицію НБУ щодо засудження дискримінації по відношенню до жителів Криму. Банк продовжує витребувати довідку ВПО аргументуючи це необхідністю додаткових перевірок особи під час надання їй фінансових послуг. Але, нагадуємо, що банк має багато різних інших законних способів ідентифікації та верифікації особи.
Наразі, хочемо поділитися відповіддю НБУ та ПриватБанку та відповідним роз’ясненням НБУ, що підтверджує незаконність витребування довідки ВПО у жителів Криму під час обслуговування в банках України.
У березні 2021 року через гарячу лінію громадської організації «КримСОС» було надано таку кількість юридичних консультації:
В цілому – 168 людей звернулося в офіси громадської організації «КримСОС»:
з них:
86 – внутрішньо переміщених осіб;
46 – жителі непідконтрольних територій;
36– жителі підконтрольних територій.
Було надано 407 первинних юридичних консультацій.