Вопросы касающиеся военнопленных и гражданских заложников +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Для кого санкції. 26 суддів, причетних до незаконних ув’язнень кримських політв’язнів

3 / 11 / 2023

З початку окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя російською федерацією в лютому 2014 року сотні громадян України стали жертвами політично вмотивованих кримінальних переслідувань. Здебільшого переслідування спрямовані на придушення будь-якого прояву спротиву: проти нелояльних до окупаціної влади громадян, лідерів кримськотатарського народу, незалежних журналістів, правозахисників та різних релігійних груп.

Повномасштабне вторгнення росії на материкову Україну посилило репресії в окупованому Криму, як за масштабом, так і за жорстокістю. За різними даними, за політичними мотивами окупанти утримують у Криму щонайменше 186 громадян України. Примітно, що з лютого 2022 року кількість незаконно утримуваних осіб зросла щонайменше в 1,5 рази. Багато постраждалих — жителі новоокупованих територій України, які були викрадені чи затримані російськими силовиками та згодом перевезені до місць несвободи в Криму.

Важливо зазначити, що політично мотивовані кримінальні справи супроводжуються численними процесуальними порушеннями, зокрема, права на справедливий суд. Кримінальні звинувачення зазвичай ґрунтуються на сфальсифікованих доказах або «свідченнях секретних свідків», тоді як «зізнання» вибивають під тортурами, нелюдським або таким, що принижує гідність, поводженням. Багатьох кримських політв’язнів етапують на територію російської федерації, що є грубим порушенням міжнародного гуманітарного права та військовим злочином.

Важливу роль у незаконному позбавленні волі громадян України в окупованому Криму відіграють судді. Виносячи упереджені вироки «іменем російської федерації», судді безпосередньо причетні до низки порушень міжнародного права.

Цей документ містить коротке досьє на 26 осіб, яких найчастіше помічали під час винесення обвинувальних вироків кримським політв’язням. Це судді судів першої, апеляційної та касаційної інстанцій, особи, причетні до незаконного ув’язнення щонайменше 144 кримських політв’язнів.

Александров Герман Іванович

Посада: Суддя Третього апеляційного суду загальної юрисдикції
Рік народження: 1961 рік
Національність: росіянин

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

28.07.2023 залишив у силі умови ув’язнення заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, громадського журналіста Асана Ахтемова та активіста Азіза Ахтемова, погіршивши умови відбування перших трьох років покарання. Раніше «Верховний суд АР Крим» засудив їх до позбавлення волі на терміни від 13 до 17 років і штрафів від 500 до 700 тис. рублів за звинуваченням у нібито диверсії на газопроводі, а також у контрабанді та зберіганні вибухівки.

Берднікова Ольга Олександрівна

Посада: «суддя» так званого Нахімовського районного суду міста Севастополь

Натисніть, щоби дивитися більше про «суддю»

06.10.2022 вона засудила Свідків Єгови Володимира Маладика, Євгена Жукова та Володимира Сакаду до 6 років позбавлення волі за звинуваченням в організації діяльності екстремістської організації.

Дербілов Олег Анатолійович

Посада: Суддя Верховного Суду Російської Федерації
Рік народження: 19.08.1963
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

27.07.2017 під час повторного розгляду справи збільшив незаконне покарання Руслану Зейтуллаєву до 15 років. Раніше Південний окружний військовий суд засудив його до 12 років позбавлення волі за звинуваченням в організації діяльності терористичної організації.

24.12.2019 скоротив незаконне позбавлення волі Теймуру Абдуллаєву, Узеїру Абдуллаєву, Рустему Ісмаїлову, Емілю Джемаденову та Айдеру Саледінову («перша сімферопольська справа Хізб ут-Тахрір») на 6 місяців до 11,5–16,5 років. Раніше Південний окружний військовий суд виніс їм обвинувальний вирок за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації.

15.02.2022 залишив у силі незаконне ув’язнення кримськотатарського правозахисника Еміра-Усеїна Куку, Мусліма Алієва, Інвера Бекірова, Вадима Сірука, Арсена Джеппарова (нині звільнений) та Рефата Алімова («Ялтинська справа Хізб ут-Тахрір»). Раніше російський Південний окружний військовий суд засудив їх до позбавлення волі на терміни від 7 до 19 років за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше російський Військовий апеляційний суд визнав незаконний вирок без змін.

Генералов Олександр Васильович

Посада: Суддя Південного окружного військового суду
Рік народження: 02.02.1967
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

11.12.2018 засудив Леоніда Пархоменка до 14 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито державній зраді. Пізніше Верховний суд рф визнав незаконний вирок без змін.

19.04.2019 засудив лівого активіста Євгена Каракашева до 6 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито публічних закликах до терористичної діяльності. Пізніше Верховний суд рф визнав незаконний вирок.

18.03.2022 він засудив Акіма Бекірова, Сейтвелі Сеітабдієва, Рустема Сейтхалілова, Асана Янікова та Ескендера Сулейманова («друга сімферопольська справа Хізб ут-Тахрір») до 14–15 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито членстві в терористичній організації. Пізніше російський Військовий апеляційний суд залишив незаконний вирок без змін.

Горєлов Сергій Михайлович

Посада: Суддя Південного окружного військового суду
Дата народження: 03.03.1980
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

05.12.2019 засудив Енвера Сейтосманова до 17 років позбавлення волі за звинуваченням в організації діяльності терористичної організації. Пізніше Військовий апеляційний суд залишив незаконний вирок без змін.

21.07.2022 засудив кримськотатарського активіста Сервера Барієва до штрафу в розмірі 360 тис. рублів і заборони користування Інтернетомна термін 1,6 року за звинуваченням у нібито публічних закликах до терористичної діяльності.

31.05.2023 засудив Джеббара Бекірова, Завура Абдуллаєва, Рустема Мурасова та Рустема Таїрова («друга севастопольська справа Хізб ут-Тахрір») до 12–17 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації.

Капоріна Олена Євгенівна

Посада: Суддя Третього апеляційного суду загальної юрисдикції
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

15.07.2021 залишила в силі незаконне позбавлення волі Галини Довгополої. Раніше «Севастопольський міський суд» засудив її до 12 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито державній зраді.

16.09.2021 залишила в силі незаконне позбавлення волі Івана Яцкіна. Раніше «Верховний суд АР Крим» засудив його до 11 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито державній зраді. Пізніше Верховний суд рф залишив незаконний вирок без змін.

25.01.2022 залишила в силі незаконне позбавлення волі Костянтина Ширінга (помер в ізоляторі). Раніше «Верховний суд АР Крим» засудив його до 12 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито шпигунстві.

21.03.2023 залишила в силі незаконне позбавлення волі Станіслава Стеценка (Худолей). Раніше «Верховний суд АР Крим» засудив його до 12 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито державній зраді.

Колесник Анатолій Владиславович

Посада: Суддя Четвертого касаційного суду загальної юрисдикції, колишній суддя Південного окружного військового суду
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

26.04.2017 під час повторного судового розгляду засудив Руслана Зейтуллаєва до 12 років позбавлення волі за звинуваченням в організації діяльності терористичної організації. Пізніше Верховний суд рф збільшив йому незаконне ув’язнення до 15 років.

18.06.2019 він засудив Теймура Абдуллаєва, Узеїра Абдуллаєва, Рустема Ісмаїлова, Еміля Джемаденова та Айдера Саледінова («перша Сімферопольська справа Хізб ут-Тахрір») до 12–17 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше Верховний суд рф скоротив незаконне ув’язнення кожному на 6 місяців.

Корсаков В’ячеслав Олексійович

Посада: Суддя Південного окружного військового суду
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

07.09.2016 він засудив Руслана Зейтуллаєва до 7 років позбавлення волі, Рустема Ваітова, Нурі Прімова та Ферата Сайфуллаєва до 5 років позбавлення волі кожного («1-ша севастопольська справа Хізб ут-Тахрір») за звинуваченням у нібито причетності до тероризму організації. Пізніше Верховний суд рф залишив без змін вирок Рустему Ваітову, Нурі Прімову і Ферату Сайфуллаєву (нині звільнений), скасувавши вирок щодо Руслана Зейтуллаєва й повернувши його справу на новий розгляд.

24.11.2022 він засудив громадянських журналістів Османа Аріфмеметова, Рустема Шейхалієва, Руслана Сулейманова, а також Енвера Аметова та Яшара Муєдінова («2-а сімферопольська справа Хізб ут-Тахрір») до 13–14 років позбавлення волі за звинуваченням у членстві в терористичній організації.

12.01.2023 засудив імама Раіфа Февзієва до 17 років позбавлення волі за звинуваченням в організації діяльності терористичної організації.

Костін Ігор Володимирович

Посада: Суддя Південного окружного військового суду
Дата народження: 23.08.1982
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

02.10.2019 засудив громадського журналіста Нарімана Мемедемінова (нині звільненого) до 2,5 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито публічних закликах до терористичної діяльності. Пізніше Військовий апеляційний суд визнав незаконний вирок без змін.

29.10.2021 він засудив Сейтумера Сейтумерова, Османа Сейтумерова, Рустема Сейтмеметова та громадського журналіста Амета Сулейманова («третя Бахчисарайська справа Хізб ут-Тахрір») до позбавлення волі на терміни від 12 до 17 років за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше Військовий апеляційний суд залишив незаконний вирок без змін.

08.07.2022 засудив Ернеста Ібрагімова та Олега Федорова до 13 років позбавлення волі кожного за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше Військовий апеляційний суд залишив незаконний вирок без змін.

15.03.2023 засудив Аметхана Абдулвапова до 10,5 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито членстві в терористичній організації.

Кривцов Кирило Миколайович

Посада: Суддя Південного окружного військового суду
Дата народження: 29.06.1980
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

27.04.2022 засудив аналітика та колишнього українського військовослужбовця Дмитра Штиблікова до 19,5 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито державній зраді. Пізніше Військовий апеляційний суд залишив незаконний вирок без змін.

19.07.2022 засудив Азамата Еюпова до 17 років позбавлення волі за звинуваченням в організації діяльності терористичної організації. Пізніше Військовий апеляційний суд залишив незаконний вирок без змін.

17.05.2023 засудив Олександра Сізікова, Аліма Суф’янова та Сейрана Хайредінова («4-та Бахчисарайська справа Хізб ут-Тахрір») до позбавлення волі на терміни від 12 до 17 років за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації.

Кузнецова Ольга Павлівна

Посада: «Суддя» «Київського районного суду міста Сімферополя»
Дата народження: 12.11.1949
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дивитися більше про «суддю»

24.07.2019 засудила Айдина Мамутова (нині звільненого) до 4 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито участі в незаконних збройних формуваннях (Батальйон Номана Челебіджихана).

09.08.2022 засудила Руслана Абдурахманова до 5 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито участі в незаконних збройних формуваннях (Батальйон Номана Челебіджихана).

12.10.2022 засудила Артура Меметшаєва до 6,5 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито участі в незаконних збройних формуваннях (Батальйон Номана Челебіджихана).

25.10.2022 засудила Рустема Гугурика до 8,5 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито участі в незаконних збройних формуваннях (Батальйон Номана Челебіджихана). Пізніше «Верховний суд АР Крим» і Четвертий касаційний суд загальної юрисдикції залишили незаконний вирок без змін.

Магомадов Олексій Абдулмажитович

Посада: Суддя Південного окружного військового суду
Дата народження: 20.12.1956
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

03.03.2021 засудив проукраїнського активіста Олега Приходька до 5 років позбавлення волі та 100 тис. рублів штрафу за звинуваченням у нібито зберіганні вибухівки та підготовці теракту. Пізніше Військовий апеляційний суд залишивнезаконний вирок без змін.

11.02.2022 засудив Вадима Бектемірова до 11 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито членстві в терористичній організації. Пізніше Військовий апеляційний суд залишив незаконний вирок без змін.

09.09.2022 засудив Яшара Шихаметова до 11 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито членстві в терористичній організації.

29.12.2022 під час повторного судового розгляду засудив Ернеса Аметова до 11 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито членстві в терористичній організації.

Мордовін Олександр Олександрович

Посада: Суддя військового апеляційного суду
Дата народження: 1974
Національність: росіянин

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

06.09.2022 залишив у силі незаконне позбавлення волі аналітика та колишнього українського військовослужбовця Дмитра Штиблікова. Раніше Південний окружний військовий суд засудив його до 19,5 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито державній зраді.

02.11.2022 залишив у силі незаконне позбавлення волі Еміля Зіядінова. Раніше Південний окружний військовий суд засудив його до 17 років позбавлення волі за звинуваченням в організації діяльності терористичної організації.

24.05.2023 залишив у силі незаконне позбавлення волі Азамата Еюпова. Раніше Південний окружний військовий суд засудив його до 17 років позбавлення волі за звинуваченням в організації діяльності терористичної організації.

Опанасенко Валерій Сергійович

Посада: Суддя Південного окружного військового суду
Дата народження: 1985
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

11.01.2023 засудив Джеміля Хафарова (помер у СІЗО), Сервета Хазієва, Аліма Карімова, Сейрана Муртази та Ерфана Османова («друга Сімферопольська справа Хізб ут-Тахрір») до 13 років позбавлення волі кожного за звинуваченням у нібито участі в терористичній організації. Пізніше Військовий апеляційний суд визнав незаконний вирок без змін.

Пліско Роман Костянтинович

Посада: Суддя Південного окружного військового суду
Дата народження: 26.03.1978
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

24.12.2018 він засудив Енвера Мамутова, Рустема Абільтарова, Зеврі Абсеітова та Ремзі Меметова («перша Бахчисарайська справа Хізб ут-Тахрір») до позбавлення волі на терміни від 9 до 17 років за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше Верховний суд РФ скоротив незаконне ув’язнення кожному на 3 місяці.

03.11.2020 засудив Рустема Емірусеїнова, Арсена Абхаїрова та Ескендера Абдулханієва («справа «Красногвардійське Хізб ут-Тахрір») до 12–17 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше Військовий апеляційний суд і Верховний суд рф залишили незаконний вирок без змін.

30.11.2022 засудив кримськотатарського активіста Марлена Мустафаєва до 17 років позбавлення волі за звинуваченням в організації діяльності терористичної організації. Пізніше Військовий апеляційний суд скоротив незаконне ув’язнення на 4 місяці.

05.06.2023 засудив проукраїнського артиста Богдана Зізу до 15 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито вандалізмі та здійсненні теракту. Пізніше Військовий апеляційний суд залишив незаконний вирок без змін.

Романенко Володимир Вікторович

Посада: «Суддя» «Ялтинського міського суду»
Дата народження: 26.09.1970
Національність: українець (підозрюваний у державній зраді)
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

29.10.2018 він засудив Юнуса Машаріпова до 4 років позбавлення волі та штрафу в розмірі 110 000 рублів за звинуваченням у нібито виготовленні та зберіганні вибухівки. Пізніше «Верховний суд АР Крим» скасував вирок, повернувши його справу на новий розгляд.

05.03.2020 засудив Свідка Єгови Артема Герасимова до штрафу в розмірі 400 тис. рублів за звинуваченням в організації діяльності екстремістської організації. Пізніше «Верховний суд АР Крим» посилив незаконне покарання, засудивши його до 6 років позбавлення волі.

27.02.2023 засудив Свідків Єгови Тараса Кузьо, Сергія Люліна та Петра Жильцова до 6 років 1 місяця до 6 років 6 місяців позбавлення волі за звинуваченням в організації та/або фінансуванні діяльності екстремістської організації. Водночас він засудив ще одну віруючу Дар’ю Кузьо до 3 років умовно.

Сапрунов Роман Вікторович

Посада: Суддя Південного окружного військового суду
Дата народження: 23.03.1973
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною, Європейським союзом, Швейцарією

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

21.04.2015 засудив Олексія Чирнія («група Олега Сенцова»; зараз звільнений) до 7 років позбавлення волі за звинуваченням у плануванні та здійсненні теракту. Пізніше Верховний суд рф визнав незаконний вирок без змін.

12.11.2019 засудив кримськотатарського правозахисника Еміра-Усеїна Куку, Мусліма Алієва, Інвера Бекірова, Вадима Сірука, Арсена Джеппарова (нині звільнений) та Рефата Алімова («Ялтинська справа Хізб ут-Тахрір») до 7 до 19 років позбавлення волі за звинуваченням у участі в терористичній організації. Пізніше Військовий апеляційний суд і Верховний суд рф залишили незаконний вирок без змін.

12.01.2021 засудив Айдера Джаппарова, Енвера Омерова та Різу Омерова («білогірська справа Хізб ут-Тахрір») до позбавлення волі на строк від 13 до 18 років за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше Військовий апеляційний суд визнав незаконний вирок без змін.

16.08.2021 засудив Ленура Халілова, Руслана Месутова, Руслана Нагаєва та Ельдара Кантімірова («справа Алушта Хізб ут-Тахрір») до 12–18 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше Військовий апеляційний суд визнав незаконний вирок без змін.

22.03.2022 засудив Тимура Ялкабова та Ленура Сейдаметова до 17 та 13 років позбавлення волі відповідно за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше Військовий апеляційний суд визнав незаконний вирок без змін.

Солін Анатолій Валентинович

Посада: Суддя військового апеляційного суду
Національність: росіянин

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

16.04.2020 залишив законним незаконне позбавлення волі Енвера Сейтосманова. Раніше Південний окружний військовий суд засудив його до 17 років позбавлення волі за звинуваченням в організації діяльності терористичної організації.

01.11.2021 залишив у силі незаконне позбавлення волі Рустема Емірусеїнова, Арсена Абхаїрова та Ескендера Абдулханієва («Красногвардійська справа Хізб ут-Тахрір»). Раніше Південний окружний військовий суд засудив їх до 12–17 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше Верховний суд рф визнав незаконний вирок без змін.

09.03.2022 залишив у силі незаконне позбавлення волі Айдера Джаппарова, Енвера Омерова та Різи Омерова («білогірська справа Хізб ут-Тахрір»). Раніше Південний окружний військовий суд засудив їх до 13–18 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації.

07.11.2022 залишив без змін незаконне позбавлення волі Тимура Ялкабова та Ленура Сейдаметова. Раніше Південний окружний військовий суд засудив їх до 17 і 13 років позбавлення волі відповідно за звинуваченням у участі в терористичній організації.

09.02.2023 він залишив у силі незаконне ув’язнення Сейтумера Сейтумерова, Османа Сейтумерова, Рустема Сейтмеметова та громадського журналіста Амета Сулейманова («третя Бахчисарайська справа Хізб ут-Тахрір»). Раніше Південний окружний військовий суд засудив їх до 12–17 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації.

17.05.2023 він залишив у силі незаконне позбавлення волі Тофіка Абдулхазієва, Владлена Абдулкадирова, Іззета Абдуллаєва, Меджит Абдурахманова та Біліала Аділова («2-а Сімферопольська справа Хізб ут-Тахрір»). Раніше Південний окружний військовий суд засудив їх до 12–14 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації.

07.07.2023 він залишив у силі незаконне позбавлення волі Акіма Бекірова, Сейтвелі Сеітабдієва, Рустема Сейтхалілова, Асана Янікова та Ескендера Сулейманова («друга Сімферопольська справа Хізб ут-Тахрір»). Раніше Південний окружний військовий суд засудив їх до 14–15 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації.

Таратута Ігор Вікторович

Посада: Суддя Верховного Суду російської федерації
Дата народження: 1965
Національність: росіянин

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

19.06.2018 залишив без змін незаконне ув’язнення активіста Євромайдану Володимира Якименка. Раніше «Верховний суд АР Крим» засудив його до 15,5 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито торгівлі наркотиками.

25.10.2018 залишив у силі незаконне позбавлення волі Євгена Панова (нині звільнений). Раніше «Верховний суд АР Крим» засудив його до 8 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито підготовці диверсії, а також у придбанні та спробі контрабанди боєприпасів.

15.10.2019 залишив без змін незаконне позбавлення волі колишніх українських військовослужбовців Олексія Бессарабова та Володимира Дудку. Раніше «Севастопольський міський суд» засудив їх до 14 років позбавлення волі і штрафу в 300 і 350 тис. рублів відповідно за звинуваченням у підготовці диверсії, а також зберіганні вибухівки й боєприпасів.

15.10.2019 скоротив незаконне покарання Костянтину Давиденку до 7 років. Раніше «Верховний суд АР Крим» засудив його до 10,5 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито шпигунстві.

15.06.2022 залишив у силі незаконне позбавлення волі Івана Яцкіна. Раніше «Верховний суд АР Крим» засудив його до 11 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито державній зраді. Пізніше Третій апеляційний суд загальної юрисдикції залишив незаконний вирок без змін.

Віннік Сергій В’ячеславович

Посада: Суддя військового апеляційного суду
Дата народження: 1983
Національність: росіянин

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

17.05.2021 залишив у силі незаконний вирок проукраїнському активісту Олегу Приходьку. Раніше Південний окружний військовий суд засудив його до 5 років позбавлення волі і штрафу в розмірі 100 тисяч рублів за звинуваченням у нібито зберіганні вибухівки й підготовці теракту.

14.03.2022 залишив у силі незаконний вирок громадянським журналістам Марлену Асанову, Тимуру Ібрагімову, Серверу Мустафаєву, а також Мемету Белялову, Серверу Зекіряєву та Едему Смайлову («друга Бахчисарайська справа Хізб ут-Тахрір»), скасувавши виправдувальний вирок. Ернесу Аметову та скорочення незаконного ув’язнення громадянському журналісту Сейрану Салієву на рік до 15 років позбавлення волі. Раніше Південний окружний військовий суд засудив 7 кримських татар до позбавлення волі на строк від 13 до 19 років за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації.

08.04.2022 залишив у силі незаконне позбавлення волі Ленура Халілова, Руслана Месутова, Руслана Нагаєва та Ельдара Кантимірова («справа Алушта Хізб ут-Тахрір»). Раніше Південний окружний військовий суд засудив їх до 12–18 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації.

28.03.2023 залишив у силі незаконне ув’язнення громадянського журналіста Ремзі Бекірова, активіста Різи Ізетова, Раїма Айвазова, Шабана Умерова та Фархода Базарова («2-а Сімферопольська справа Хізб ут-Тахрір»). Раніше Південний окружний військовий суд засудив їх до 15–19 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації.

11.09.2023 залишив у силі незаконне ув’язнення Джеміля Хафарова (помер в ізоляторі), Сервета Хазієва, Аліма Карімова, Сейрана Муртази та Ерфана Османова («2-а сімферопольська справа Хізб ут-Тахрір»). Раніше Південний окружний військовий суд засудив їх до 13 років позбавлення волі кожного за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації.

Волков Олег Валерійович

Посада: Суддя Південного окружного військового суду
Дата народження: 26.12.1971
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

10.03.2022 засудив громадського журналіста Ремзі Бекірова, активіста Різу Ізетова, Раїма Айвазова, Шабана Умерова та Фархода Базарова («друга Сімферопольська справа Хізб ут-Тахрір») до 15–19 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше Військовий апеляційний суд визнав незаконний вирок без змін.

Воронов Олександр Володимирович

Посада: Суддя Верховного Суду російської федерації
Національність: росіянин
Запроваджені санкції: Україною

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

24.11.2015 залишив у силі незаконне ув’язнення режисера Олега Сенцова та активіста Олександра Кольченка (нині звільнений). Раніше Південний окружний військовий суд засудив їх до 20 і 10 років позбавлення волі відповідно за звинуваченням у скоєнні теракту.

11.07.2019 скоротив незаконне позбавлення волі Енверу Мамутову, Рустему Абільтарову, Зеврі Абсеітову та Ремзі Меметову («перша Бахчисарайська справа Хізб ут-Тахрір») на 3 місяці до 8 років 9 місяців до 16 років 9 місяців. Раніше Південний окружний військовий суд виніс їм обвинувальний вирок за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації.

09.11.2022 залишив у силі незаконне позбавлення волі Рустема Емірусеїнова, Арсена Абхаїрова та Ескендера Абдулганієва («справа Красногвардійського Хізб ут-Тахрір»). Раніше Південний окружний військовий суд засудив їх до 12–17 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше Військовий апеляційний суд залишив обвинувальний вирок без змін.

11.07.2023 залишив без змін незаконне позбавлення волі Зекірії Муратова. Раніше Південний окружний військовий суд засудив його до 11,5 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше Військовий апеляційний суд залишив обвинувальний вирок без змін.

Єгоров Олег Олександрович

Посада: Суддя військового апеляційного суду
Дата народження: 1967
Національність: росіянин

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

14.05.2020 залишив у силі незаконне ув’язнення громадянського журналіста Нарімана Мемедемінова (нині звільнений). Раніше Південний окружний військовий суд засудив його до 2,5 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито публічних закликах до терористичної діяльності.

25.06.2020 залишив у силі незаконне позбавлення волі кримськотатарського правозахисника Еміра-Усеїна Куку, Мусліма Алієва, Інвера Бекірова, Вадима Сірука, Арсена Джеппарова (нині звільнений) та Рефата Алімова («Ялтинська справа Хізб ут-Тахрір»). Раніше Південний окружний військовий суд засудив їх до позбавлення волі на терміни від 7 до 19 років за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації. Пізніше Верховний суд рф визнав незаконний вирок без змін.

12.07.2023 залишив без змін незаконне позбавлення волі Ернеста Ібрагімова та Олега Федорова. Раніше Південний окружний військовий суд засудив їх до 13 років позбавлення волі кожного за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації.

Землюков. Данило Сергійович

Посада: «Суддя» «Севастопольського міського суду»
Національність: росіянин

Натисніть, щоби дізнатися більше про «суддю»

16.06.2015 скоротив незаконне ув’язнення активіста Євромайдана Миколи Шиптури (нині звільнений) на рік до 9 років. Раніше «Гагарінський районний суд міста Севастополя» виніс йому обвинувальний вирок за звинуваченням у нібито замаху на вбивство.

04.04.2019 він засудив колишніх українських військовослужбовців Олексія Бессарабова та Володимира Дудку до 14 років позбавлення волі кожного та штрафу в розмірі 300 000 рублів та 350 000 рублів відповідно за звинуваченням у нібито плануванні диверсії, а також зберіганні вибухівки та боєприпаси. Пізніше Верховний суд рф визнав незаконний вирок без змін.

13.01.2022 залишив у силі незаконне позбавлення волі Свідка Єгови Ігоря Шмідта. Раніше «Гагарінський районний суд міста Севастополя» засудив його до 6 років позбавлення волі за звинуваченням в організації діяльності екстремістської організації. Пізніше Четвертий касаційний суд загальної юрисдикції визнав незаконний вирок без змін.

Зіньков Віктор Іванович

Посада: «Суддя» «Верховного Суду Республіки Крим»
Дата народження: 09.04.1970
Національність: українець (підозрюваний у державній зраді)
Запроваджені санкції: Україною, Швейцарією

Натисніть, щоби дізнатися більше про «суддю»

11.09.2017 засудив заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза (нині звільнений) до 8 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито організації масових заворушень.

28.03.2018 засудив активіста Євромайдану Володимира Якименка до 15,5 років позбавлення волі за звинуваченням у збуті наркотиків. Пізніше Верховний суд рф визнав незаконний вирок без змін.

21.09.2022 він засудив заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джеляла, громадського журналіста Асана Ахтемова та активіста Азіза Ахтемова до позбавлення волі на терміни від 13 до 17 років та штрафів від 500 000 до 700 000 рублів за звинуваченням у диверсії на газопроводі, а також контрабанду та зберігання вибухівки. Пізніше Третій апеляційний суд загальної юрисдикції залишив без змін терміни ув’язнення, але погіршив умови відбування перших трьох років покарання.

Зубаїров Різван Абдуллайович

Посада: Суддя Південного окружного військового суду
Дата народження: 18.07.1979
Національність: українець (підозрюваний у державній зраді)
Запроваджені санкції: Україною, Швейцарією, Європейським союзом

Натисніть, щоби дізнатися більше про суддю

16.09.2020 засудив громадських журналістів Марлена Асанова, Тимура Ібрагімова, Сейрана Салієва, Сервера Мустафаєва, а також Мемета Белялова, Сервера Зекіряєва та Едема Смаїлова («друга Бахчисарайська справа Хізб ут-Тахрір») до 13–19 років ув’язнення за звинуваченням у нібито причетності до терористичної організації, виправдовуючи Ернеса Аметова. Пізніше Військовий апеляційний суд скасував виправдувальний вирок Ернесу Аметову, скоротив незаконне ув’язнення Сейрану Салієву на рік, а всім іншим залишив незаконний вирок.

12.05.2022 засудив Тофіка Абдулхазієва, Владлена Абдулкадирова, Іззета Абдуллаєва, Меджита Абдурахманова та Біліала Аділова («друга Сімферопольська справа Хізб ут-Тахрір») до 12–14 років позбавлення волі за звинуваченням у нібито членстві в терористичній організації. Пізніше Військовий апеляційний суд залишив незаконний вирок без змін.

Своїми діями російські судді та «судді» в окупованому Криму поршуюуть низку норм міжнародного права.

Порушення міжнародного гуманітарного права:

  • Поширення кримінального законодавства окупаційної влади на окуповану територію (Гаазькі положення про закони та звичаї сухопутної війни, ст. 43; IV Женевська конвенція, ст. 64);
  • В окремих випадках (справи активістів Євромайдану, «справа 26 лютого») — ретроспективне застосування кримінального законодавства окупаційної влади на окупованій території (IV Женевська конвенція, ст. 65; Додатковий протокол І, ст. 75 (4)). (c);
  • Незаконне позбавлення волі цивільної особи (IV Женевська конвенція, ст. 147);
  • Навмисне позбавлення особи, яка перебуває під захистом, прав на справедливий і регулярний суд (IV Женевська конвенція, ст. 147; Додатковий протокол I, ст. 85 (4)(e);
  • Непропорційність покарання правопорушенню (IV Женевська конвенція, ст. 67);
  • Відмова представникам Міжнародного Комітету Червоного Хреста в доступі до судових засідань і вироків, які передбачають позбавлення волі на два роки й більше (IV Женевська конвенція, ст. 74).

Порушення міжнародного права людини:

  • Порушення права на свободу та особисту недоторканність (Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, ст. 9; Європейська конвенція з прав людини, ст. 5);
  • Порушення права на справедливий суд (Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, ст. 14 (1, 3); Європейська конвенція з прав людини, ст. 6);
  • У деяких випадках — немає покарання без закону (Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, ст. 15; Європейська конвенція з прав людини, ст. 7);
  • В окремих випадках (Свідки Єгови) — порушення права на свободу віросповідання (Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, ст. 18; Європейська конвенція з прав людини, ст. 9);
  • В окремих випадках — порушення права на свободу вираження поглядів (Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, ст. 19; Європейська конвенція з прав людини, ст. 10);
  • Заборона використовувати будь-яку заяву, зроблену в результаті тортур, як доказ у будь-якому провадженні (Конвенція проти тортур та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження чи покарання, ст. 15).

Військові злочини:

  • Умисне позбавлення цивільної особи права на справедливий і регулярний суд (Римський статут Міжнародного кримінального суду, стаття 8 (2)(a)(vi));
  • Незаконне позбавлення волі (Римський статут Міжнародного кримінального суду, стаття 8 (2)(a)(vii)).

Злочини проти людяності:

  • Ув’язнення або інше суворе позбавлення фізичної свободи в порушення основних норм міжнародного права (Римський статут Міжнародного кримінального суду, стаття 7 (1)(e));
  • Переслідування будь-якої певної групи чи колективу за політичними, національними, етнічними, релігійними чи іншими мотивами (Римський статут Міжнародного кримінального суду, стаття 7 (1) (h)).

Російські судді та «судді» в окупованому Криму мають бути притягнуті до відповідальності за вищезазначені порушення в межах українського законодавства, Міжнародного кримінального суду чи механізму універсальної юрисдикції та мають бути піддані персональним санкціям.

Поділитись

Вибір редакції

Еще Статьи