Заява щодо чергових обшуків і затримань в окупованому Криму
17 / 02 / 2021Українські правозахисні організації висловлюють рішучий протест проти чергових обшуків у будинках кримських татар. Як відомо, 17 лютого 2021 р. окупаційна влада вкотре вдалася до політично мотивованого кримінального переслідування громадян України. Російські силовики провели обшуки в семи будинках жителів Криму.
Після обшуків були затримані активісти Ернест Ібрагімов, Олег Федоров, Азамат Еюпов, Лєнур Сейдаметов, а також Абдулборі Махамадамінов, Тимур Ялкабов і Яшар Шіхаметов. Всіх затриманих відвезли до “Управління ФСБ” в окупованому Сімферополі для допиту без пояснення причин затримання. Абдулборі Махамадамінова після допиту відпустили.
Правозахисна спільнота розцінює рейди силовиків як продовження системних дій окупаційної влади РФ зі знищення громадянського суспільства у Криму, адже четверо з семи затриманих — активісти. Ленур Сейдаметов займався передачами в СІЗО. Олег Федоров відвідував політично мотивовані судові засідання, брав участь в інформаційних кампаніях на підтримку кримськотатарських політв’язнів і надавав матеріальну підтримку сім’ям політв’язнів. Ернест Ібрагімов є активістом “Кримської солідарності” — громадського руху, який оперативно висвітлює становище політв’язнів та надає допомогу їхнім родинам. Він відвідував обшуки і суди над кримськотатарськими активістами в Сімферополі і Ростові-на-Дону, організував передачі в‘язням. Азамат Еюпов — учасник протестної акції кримських татар на Красній площі в Москві в липні 2019 року.
Підкреслюємо, що кримські татари і громадські активісти найчастіше страждають від свавільних обшуків, затримань, тиску і залякувань з боку російської окупаційної влади.
Вкотре наголошуємо, що чергові обшуки і затримання є грубим порушенням норм міжнародного гуманітарного права, які забороняють розповсюджувати кримінальне законодавство держави-окупанта на окуповану територію (ст. 64 IV Женевської конвенції), а переслідування ідентифікованої групи чи спільноти з політичних мотивів є злочином проти людяності згідно Римського статуту МКС (ст. 7 (1) (h).
З огляду на це, вимагаємо від Російської Федерації та окупаційної влади Криму:
- негайно звільнити всіх затриманих;
- провести оперативне, ефективне та неупереджене розслідування незаконних затримань і притягнути винних у незаконних діях до відповідальності;
- припинити спроби знищення громадського активізму і незалежної журналістики в Криму шляхом обшуків, затримань, кримінального та адміністративного переслідування громадян України, незгодних з окупацією Криму;
- дотримуватися норм міжнародного гуманітарного права в окупованому Криму і припинити невиправдане застосування російського кримінального законодавства для придушення опору окупації.
Ми закликаємо міжнародні організації та уряди іноземних держав:
- продовжувати тиск на російський уряд, щоб зупинити переслідування груп населення, незгодних з окупацією Криму, і репресіями проти кримчан;
- засудити використання Росією її власного антитерористичного та антиекстремістського законодавства до громадських активістів і незалежних журналістів у тимчасово окупованому Криму;
- посилити секторальні санкції проти РФ за систематичні грубі порушення прав людини, злочини проти людяності та воєнні злочини, скоєні в окупованому Криму, та ввести персональні санкції стосовно осіб, причетних до грубих порушень прав людини.
Детальна інформація:
17 лютого 2021 року близько 4 ранку в 5 населених пунктах окупованого Криму співробітники російських силових структур провели обшуки в будинках семи осіб. Зокрема, відомо про проведення обшуків у Абдулборі Махамадамінова в Радянському районі, Азамата Еюпова в Білогірську, Тимура Ялкабова в Сімферополі, Ернеста Ібрагімова в Бахчисараї, Олега Федорова в Бахчисараї, Ленура Сейдаметова в Сімферополі і Яшара Шіхаметова в Севастополі. В результаті обшуків були вилучені паспорти, в тому числі українські. За інформацією активістів, затриманим інкримінують статтю 205.5 Кримінального кодексу Росії («Організація діяльності терористичної організації і участь в діяльності такої організації»).
Станом на 9 ранку всіх чоловіків затримали і відвезли в УФСБ Сімферополя для допиту без пояснення причин затримання. Абдулборі Махамадамінова пізніше відпустили. Прокуратура АРК відкрила кримінальне провадження за фактом незаконних обшуків в домах кримськотатарських активістів.
ГО КримSOS
Центр прав людини ZMINA
Об’єднання родичів політв’язнів Кремля
Центр громадянських свобод
Дім прав людини Крим
Кримська правозахисна група
Медійна ініціатива за права людини
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Регіональний центр з прав людини
Центр громадянської просвіти “Альменда”