У Києві розпочався установчий саміт «Кримської платформи» (текстова трансляція)
23 / 08 / 202123 серпня об 11.30 у Києві стартував установчий саміт «Кримської платформи».
«Кримська платформа» — дипломатична ініціатива України, мета якої — повернути питання окупованого українського півострова до міжнародного порядку денного та сприяти деокупації Криму мирним шляхом.
У саміті взяли участь представники 46 країн і міжнародних організацій. Їх представляли президенти, прем’єр-міністри, глави парламентів, представники урядів, та посли.
У саміті взяли участь і експерти з міжнародного права, екології, питань безпеки та ін.
До роботи Експертної мережі «Кримської платформи» активно долучена ГО «КримSOS».
У порядку денному саміту передбачені дискусії на такі теми:
- політика невизнання спроби анексії Криму, санкційна політика;
- безпека Азово-Чорноморського регіону;
- права людини та міжнародне гуманітарне право;
- економічні та екологічні наслідки окупації.
11.30 Саміт стартував з виступу кримськотатарської співачки Джамали, яка виконала свою пісню «1944», з якою вона перемогла на Євробаченні-2016.
11.39 Слово взяв Президент України Володимир Зеленський.
11.43 Зеленський: український Крим був гарантією стабільності в регіоні. Зараз Крим перетворився на військовий плацдарм РФ.
11.45 Зеленський: окупація Криму ставить під сумнів ефективність усієї системи міжнародної безпеки.
11.49 Зеленський: Синергія наших зусиль має змусити Росію сісти за стіл перемовин про повернення нашого півострова.
11.45 Зеленський: окупація Криму ставить під сумнів ефективність усієї системи міжнародної безпеки.
11.49 Зеленський: Синергія наших зусиль має змусити Росію сісти за стіл перемовин про повернення нашого півострова.
11.52 Зеленський: Ми розпочинаємо зворотній відлік часу до звільнення нашої землі, українського півострова.
11.58 Слово взяв прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
12.00 Шмигаль: Україна зазнала величезних економічних втрат від окупації Криму. Загальні потенційні збитки оцінюються експертами у розмірі 100 млрд доларів США. Це втрачені природні ресурси, втрачені активи держави, втрачена промисловість.
12.03 Слово взяв президент Латвії Егілс Левітс.
12.06 Егілс Левітс: Окупація частини іноземної території — це політика 19 століття, це не політика 21 сторіччя. Така політика не має сприйматися міжнародною спільнотою
Егілс Левітс: Говорячи з боку латвійського досвіду хочу сказати, що було б добре ще в часи окупації балтійських держав мати подібну платформу, яка б постійно нагадувала про цю проблему. А зараз ця ініціатива пана президента Зеленського, України, яка дійсно забезпечує єднання всіх країн, які обстоюють верховенство міжнародного права і готові тримати це питання у горі пріоритетів міжнародного порядку денного. Дійсно, це стане можливістю відновлення міжнародного права у міжнародних стосунках. Латвія підтримує це, вона була серед перших країн, які заявили про участь у цій платформі. І зараз у нашому парламенті створено групу парламентарів, які підтримують Кримську платформу. Ми пропонуємо іншим парламентам подумати про доцільність створення таких самих груп. Також було б доцільно подумати про створення груп з підтримки Кримської платформи у міжпарламентських міжнародних асоціацій.
12.08 Слово бере президент Польщі Анджей Дуда.
12.14 Анджей Дуда: Необхідно переконати міжнародну спільноту у необхідності боротися з наслідками незаконної анексії Криму. Наше спільне завдання домовитися щодо конкретних дій міжнародної спільноти. Я переконаний, що нам це вдастся. Польща є і буде активним учасником Кримської платформи. Крим — це Україна!
12.15 Слово бере президент Європейської Ради Шарль Мішель.
12.16 Шарль Мішель: Наша мета — зробити так, щоби незаконна анексія ніколи не стала легітимізованою. ЄС також запроваджує заходи, які б допомагали Україні долати наслідки анексії.
12.19 Слово бере президент Литви Гітанас Науседа.
Гітанас Науседа: Ми будемо працювати над посиленням санкцій і міжнародних зусиль до того часу, поки Україна не відновить свій суверенітет над територією Криму
12.25 Слово бере прем’єр-міністр Швеції Стефан Льовен.
Стефан Льовен: Україна стала прикладом реформ у багатьох сферах, зокрема щодо бачення свого демократичного розвитку. Ми бачимо, що дехто вважає це загрозою…Незаконна анексія Криму Росією є нахабним порушенням європейського порядку безпеки, яке визначено в заключному Хельсінському акті, і положень міжнародного права. Збройна агресія, анексія силою, не повинні мати місце у сучасному світі.
12.35 Прем’єр-міністр Словенії Борут Пахор:
Словенія заявляє про незмінність підтримки територіальної цілісності і незалежності України у межах міжнародно визнаних кордонів… Ми повинні тримати питання незаконної анексії Криму високо в порядку денному міжнародної спільноти. Ми хочемо заявити міжнародній спільноті, що нам не байдуже. Що те що відбулося, не забуто.
12.45 Президентка Молдови Майя Санду: у регіоні, де немає правил безпеки, виникає законне питання про створення таких прав, аби у регіоні було створено мир.
Майя Санду: Крим — це Україна… Молдова готова долучитися до відновлення міжнародного права і справедливості, зокрема у регіональних конфліктах. Ми не збираємось підтримувати історичні диспути. Ми хочемо вийти на нові справедливі відносини. Ми виступаємо за політичне вирішення проблем.
12.49 Слово бере віце-президент Єврокомії Валдіс Домбровскіс:
Я родом з балтійської країни і я знаю що це означає, коли ти втрачаєш свободу і суверенітет. 82 роки тому Гітлер і Сталін уклали секретний пакт проти свободи балтійських держав. Наступні роки були сповнені стражданням… Зараз окупованим є Крим. ЄС підтримує дипломатичні зусилля України щодо деокупації Криму і повернення цього питання в порядок денний.
12.55 Слово бере прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович: Хорватія дуже добре знає, коли з одного боку має довготривалий конфлікт, а з іншого — окупацію частини своєї території. Ми вас чудово розуміємо. У нас є моделі мирної реінтеграції територій.
12.59 Слово бере голова уряду Грузії Іраклі Гарібашвілі: Ми боролися проти спільного ворога. І це посилило нашу відданість демократичним принципам. Українці стояли поряд, пліч-о-пліч з грузинами, коли ми стикалися з агресією Росії.
13.24 Міністр економіки і енергетики Німеччини Петер Альтмаєр заявив, що транзит газу через Україну продовжуватиметься, незважаючи на запуск газогону «Північний потік-2».
13.30 Міністр-делегат з питань зовнішньої торгівлі та економічної привабливості Франції Франк Рістер:
Побудова Керченського мосту дуже вплинула на навігаційну ситуацію в зоні Чорного та Азовського морів. Свобода торгівлі, свобода навігації і свобода пересування морем є ключовою для європейської спільноти. Ми вважаємо, що Україна доклала всіх зусиль для того, щоби уникнути ескалації конфлікту. Ми повинні привітати стриманість і схильність України до дипломатичного діалогу
13.39 Слово бере міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу: Наша підтримка територіальної цілісності України залишається міцною і наш голос звучить сильно проти такого порушення міжнародного права.
Мевлют Чавушоглу: ми підтримуємо право кримських татар на збереження єдності і незалежності в Україні. Ми хочемо наголосити на необхідності підвищення світового усвідомлення значення проблеми анексії Криму.
13.45 Представниця президента США Дженіфер Гренголм: наша підтримка лишатиметься конкретною, істотною. Ми надаватимемо підтримку збройним силам України. Ми продовжуватимемо наші дипломатичні зусилля. Ми триматимемо санкції проти РФ в силі, допоки Росія не припинить окупацію та агресію проти України.
14.10 Заступник генсека НАТО Мірча Джоане: Ми підтверджуємо рішення Бухарестського саміту про те, що Грузія та Україна стануть членами НАТО. Чорноморський регіон — дуже важливий для Альянсу.
14.18 Міністр оборони Португалії Жоао Гомеш Кравіньо: Відновлення боєздатності української армії — важливий елемент української Незалежності. Португалія і надалі підтримуватиме Україну надаючи нелетальну зброю для ЗСУ, а також медичне обладнання для поранених українських бійців.
14.26 Виступає лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв: я представник корінного народу України. Народу, який найбільше постраждав під час нападу РФ на Україну.
Мустафа Джемілєв: ті, що вижили після геноциду, більше 50 років боролися за повернення на батьківщину знову опинилися під владою окупаційного режиму, який за багатьма параметрами навіть гірше радянського!
Мустафа Джемілєв: Знову під тиском окупантів наш народ змушений покидати свою батьківщину. За 7,5 років окупантам вдалося витіснити з Криму близько 30 тис. кримських татар і завезти туди від 600 тис. до 1.5 млн громадян РФ.
Мустафа Джемілєв: У лютому 2014 року ми не вірили, що це окупація, адже за Будапештським меморандумом ядерні країни дали нам гарантії безпеки і територіальної цілісності! Ми були впевнені, що світова спільнота вжиє найрішучіших заходів, але цього не сталося.
Мустафа Джемілєв: у кримських татар є така приказка: царство шакалів триває до тих пір, доки не прокинуться і не піднімуться на ноги леви. Ми все ж таки сподіваємося, що світова спільнота дуже скоро підніметься на ноги, щоб на нашій землі тріумфувало право, а не груба сила.
14.40 Усі делегати саміту завершили свої виступи.
14.55 Президент Зеленський заявив, що учасники саміту підписали Декларацію Кримської платформи про невизнання незаконної анексії Криму.
Зеленський: Питання Криму НЕ ЗАКРИТЕ