Вопросы касающиеся военнопленных и гражданских заложников +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Советы опытных: как мотивировать детей ромов учиться и развиваться

16 / 04 / 2019

Місце роботи з 90-річною історією

У 2011 році в м. Ужгород активісти створили громадську організацію «Рука допомоги». До організації входить педагогічний колектив школи №14 – 15 вчителів, 2 з яких є внутрішньо переміщеними особами. Ініціатива  працює на базі найстарішої ромської школи у Європі. Будівлю закладу звели у 1926 році за гроші чехословацького уряду на території ромського поселення. Самі роми також долучались до будівництва.

У 70-х роках ромський табір було переселено, залишилась одна вулиця та 15 хат. Інші переїхали у різні місця компактного поселення. Зараз територію, де знаходиться школа, називають мікрорайон «Шахта». Організація має 210 підопічних дітей шкільного віку. Понад 90% – діти ромів.

– Придумуємо проекти та вирішуємо робочі питання під час звичайних зборів колективу. Плануємо роботу від нагальних потреб та проблем дітей, — ділиться голова організації Роман, — Нам треба  враховувати менталітет ромів.

 

Робота з дорослими

Окремий напрямок роботи організації – проекти із дорослими. Для них проводять зустрічі, відвідують вдома та намагаються змінити ставлення ромів до отримання освіти.

–    Роми сильно наслідують приклад один одного, — розповідає Роман, — На зустрічах говоримо про позитивне, хвалимо дитину, розповідаємо чого досягла дитина, і що батьки молодці, допомогли. Інші вже думають: «якщо у нього вийшло, то і ми можемо». Завдяки нашій роботі, наприклад, Валерій вступив до музичного училища на клас фортепіано. Олександр закінчив училище за спеціальністю секретар-референт. Доводилося особисто брати батьків за руку та показувати, де буде вчитись їх дитина.

У 2016-2017 роках ГО «Рука допомоги» проводила курси української мови та математики для батьків ромів. Учасники мали за 2 місяці пройти курс початкової школи. Починали 17 учасників, а закінчили – 7.

–    Не усі дорослі роми вміють писати українською. Тепер зможуть прочитати та написати документи, — ділиться Роман, — Планували другий етап навчання, більш складний,  але виявилось, самі роми не захотіли продовжувати. Можливо, згодом повернемось до цього питання.

Про роботу з дітьми ромів

Марина Казінцева – 31 рік працює вчителькою початкових класів. У 2014 році, через збройний конфлікт, що триває на Сході України, переїхала до родичів в Ужгород. У громадську організацію «Рука допомоги» та у ромську школу потрапила у 2015 році.

—   У багатьох дітей є розмовний бар’єр, не всі спілкуються українською мовою, крім того, діти не відвідують дошкільні заклади. Тому у 2016 та у 2018 році ми проводили курси підготовки до школи для малечі 5-6 років, — розповідає Марина – спілкуючись з дітьми за ці роки роботи вже маю певний словник ромських слів.

Завдяки громадській організації “Рука допомоги” для дітей працює вокальний, інструментальний, драматичний, прикладний, футбольний гуртки. 

–    Використовуючи приміщення школи, проводимо заняття та багато різних проектів, — зазначає Марина, — Був проект з вивчення угорської мови. Заняття були по суботах. Діти самі приходили у вихідний день і це було реальне досягнення для всіх. Закінчився проект «парадним» екзаменом, на якому був присутній консул. Діти були нагороджені поїздкою до зоопарку.

Святкування Дня ромів

8 квітня учасники організації «Рука допомоги» організували «домашній» святковий концерт. Оцінити таланти своїх дітей прийшли батьки. Були пісні, танці та вірші. А вже 1 травня ГО «Рука допомоги» готується відзначити День ромів на міському рівні. Загалом, в Ужгороді проживає близько 5 тисяч ромів.

—   Зараз організовуємо дитячий оркестр. Діти грають на скрипках, тамтамах, маракасах. Діти артистичні і їм подобається виступати на сцені. Кожен бачить  себе супер популярним артистом. Вони це роблять із задоволенням. Але ми попереджаємо, якщо взялись за справу, треба доводити до кінця, — розповідає Роман, — Вірші читають та співають пісні українською мовою. Танці – переважно ромські народні.  У кожної дитини є вишиванка, яку одягають на свята та концерти.

За період роботи громадської організації «Рука допомоги» було реалізовано 15 проектів, залучено близько 1300 дітей та 300 батьків.

[gallery-37066]

У 2017 році  ініціатива виграла грант для організації роботи драматично-хореографічного ансамблю “Рома”. Проект отримав фінансування від Агентства ООН у справах біженців у рамках грантової програми з підтримки ініціатив переселенців, що впроваджується ГО «КримСОС». Наразі представники ГО «Рука допомоги» приймають участь у навчальних заходах, організованих ГО «КримСОС» та Агентством ООН у справах біженців.

Поділитись

Вибір редакції

Еще Новости