Общественные организации и нардепы призывают Раду предоставить право голоса переселенцам ближайшей пленарной неделе
23 / 09 / 2015
ВІДКРИТИЙ ЛИСТ
Голові Верховної Ради України Гройсману В. Б.
Головам депутатських фракцій
Головам парламентських комітетів
Народним депутатам України
Шановний Володимире Борисовичу!
Шановні голови депутатських фракцій!
Шановні народні депутати!
14.07.2015 Верховна Рада України прийняла закон «Про місцеві вибори» (далі — Закон), який позбавив права участі у місцевих виборах більше ніж 1,4 млн. внутрішньо переміщених осіб (далі — ВПО), які були вимушені покинути свої домівки внаслідок окупації Криму та збройного конфлікту на Сході України.
Закон суперечить як національному законодавству, так і міжнародним стандартам у сфері захисту прав ВПО. Так, згідно з Конституцією України, народ здійснює владу безпосередньо, зокрема через органи місцевого самоврядування. А відповідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заборонено обмежувати право на участь у місцевому самоврядуванні, в тому числі, за терміном проживання громадянина на відповідній території. Керівні принципи ООН з внутрішнього переміщення (принцип 22) встановлюють, що ВПО не підлягають будь-якій дискримінації внаслідок їх переміщення, зокрема при користуванні правом на участь у справах громади (на рівноправній основі) та правом голосувати.
Нагадуємо, що процеси внутрішнього переміщення почалися більше ніж рік тому. Отже, більша частина ВПО вже є частиною тієї територіальної громади, де вони проживають на сьогодні. До того ж, відсутні будь-які гарантії того, що окупація та збройний конфлікт припиняться найближчим часом і ВПО зможуть повернутися до своїх домівок. При цьому вони сплачують податки, зокрема місцеві, та користуються адміністративними послугами саме за новим місцем проживання. Зміна реєстрації місця проживання у паспорті неможлива для ВПО, адже відповідно до законодавства України, отримання відповідного штампу реєстрації позбавить статусу ВПО.
З метою усунення вищезазначених порушень та відновлення виборчих прав ВПО, група народних депутатів, разом із представниками правозахисних організацій, розробили проект Закону №2501а-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб». Вказаний законопроект передбачає внесення змін до Законів України «Про місцеві вибори», «Про Державний Реєстр виборців», «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Законопроект №2501а-1:
- встановлює, що належність громадянина до територіальної громади визначається не лише відміткою про реєстрацію місця проживання у паспорті, але й довідкою ВПО;
- визначає, що довідка ВПО є підставою для зміни виборчої адреси;
- встановлює заявний принцип для змінення виборчої адреси;
- передбачає можливість проведення перевірки даних, зазначених ВПО;
- обмежує спроби повторної зміни виборчої адреси ВПО.
Гнучкий механізм, запропонований законопроектом, дозволяє тим ВПО, які планують постійно проживати в нових громадах, змінити свою виборчу адресу та повноцінно реалізовувати свої конституційні права, інтегруватися у громаду та брати відповідальність за прийняті рішення.
Одночасно заявний принцип зміни виборчої адреси дозволяє тим ВПО, які планують повернутися до попереднього місця проживання, зберегти виборчу адресу та реалізувати виборче право у місці попереднього проживання після звільнення відповідних територій, залишаючи можливість приймати участь у загальнонаціональних виборах.
Нагадуємо, що міжнародні організації, дипломатичні представництва, а також національні та міжнародні правозахисні організації підкреслюють важливість надання голосу ВПО. Так, Голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінській зауважив у своєму коментарі наступне:
«Разом із Послом США в Україні Джеффрі Пайеттом ми здійснили спільний візит до Голови Центральної виборчої комісії (ЦВК) Михайла Охендовського, щоб отримати інформацію з першоджерела щодо чинних приготувань до проведення місцевих виборів. Украй важливо, аби діяльність ЦВК передбачала належні умови для цілковитого використання свого права на участь у голосуванні кожною внутрішньо переміщеною особою».
Українська Гельсинська спілка з прав людини, у своїй піврічній доповіді за 2015 рік присвячує окрему главу порушенню виборчих прав ВПО. Зокрема у рекомендаціях розділу зазначається: «Проблема реалізації активного та пасивного виборчого права вимушено переселених осіб, найбільш оптимальним шляхом може бути вирішена через застосування заявочного принципу реєстрації в Єдиному державному реєстрі виборців».
Ухвалення вказаного законопроекту має високе соціальне значення, адже від нього залежатиме можливість прийняття участі у голосуванні близько 3% наших співвітчизників.
З огляду на викладене, просимо Вас:
- вжити усіх заходів для включення законопроекту № 2501а-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб» до порядку денного;
- ухвалити вищезазначений законопроект протягом наступного пленарного тижня Верховної Ради України.
Довідка
Група громадських організацій у складі: Громадянська мережа ОПОРА, Донецька обласна організація «Комітет виборців України», ВБФ «Право на захист», Інститут суспільно-економічних досліджень, ВостокSOS та КримSOS, народні депутати С. Тарута, Н. Веселова, Г. Гопко, О. Рябчин, Є. Фірсов, А. Шкрум, В. Пташник, О. Єднак та О. Юринець ініціювали і розробили законопроект № 2501а-1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення виборчих прав внутрішньо переміщених осіб».