Питання щодо військовополоненних та цивільних заручників +38 095 931 00 65 (Signal, Telegram, WhatsApp, Viber)

Студенти: що з мобілізацією та їх виїздом за кордон у воєнний час?

24 / 03 / 2022

До КримSOS було багато звернень щодо ситуації зі студентами під час війни. Питали чи можуть їх мобілізувати та за яких умов хлопці можуть виїхати за кордон. Юристи підготували довідку з відповідями. 

Студенти – кого не мобілізують 

Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” передбачено обов’язки громадян під час оголошення воєнного стану: 

  1. з’явитися за викликом до військкомату;
  2. за потреби – надати в установленому порядку під час мобілізації будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно, власниками яких вони є, Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, Оперативно-рятувальній службі цивільного захисту з наступним відшкодуванням державою їх вартості в порядку, встановленому законом.

Студенти від 18 років як і інші громадяни з запасу під час мобілізації можуть залучатись до оборонних робіт.

Також згідно із статтею 23  не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, в тому числі і:

  • студенти фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або іншою формами здобуття освіти;
  • наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;

Відповідно до статті 17 відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються:

  • у закладах загальної середньої освіти III ступеня та професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання. Коли студент досяг 21-річного віку – відстрочка втрачає силу;
  • у закладах фахової передвищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття початкового рівня (короткого циклу) та першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за програмами ступеневої системи освіти;
  • у закладах фахової передвищої та/або вищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного ступеня освіти;
  • у закладах середньої або вищої духовної освіти з денною формою навчання;
  • в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.

Тобто денна та інша форма навчання – ключове у наданні права студентів на відстрочку від призову на військову службу.

Щодо виїзду за кордон студентів від 18 років 

На сайті Держприкордонслужби вказано, що згідно з вимогами законодавства обмеження щодо перетину кордону на виїзд з України не застосовуються до окремих осіб цієї категорії. Зокрема мають випускати з країни здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або іншою формами здобуття освіти (студенти, слухачі).

Водночас Стаття 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не виокремлює серед студентів приналежність до країни знаходження навчального закладу.

“Нині ситуація надзвичайно складна і неоднозначна. Позиція Міністерства освіти і науки України полягає у тому, що учбовий процес повинен продовжуватись, навіть дистанційно. На практиці багато студентів, вигадує підстави для виїзду, в тому числі шляхом переведення або зарахування на навчання в закордонні вузи”, – розповідає Анастасія Калініна, юристка КримSOS  

Багато університетів розташовані у м. Харків, у м.Чернігів, у м.Київ, та інших окупованих населених пунктах і нині фізично не мають можливості надати довідку про те, що людина знаходиться на навчанні в їх учбовому закладі.  

Юристи відзначають вплив людського фактору: у деяких військкоматі відправляють студентів до військкоматів за місцем прописки у Харків, Чернігів, Маріуполь та інших окупованих населених пунктах. 

Нагадуємо, що для консультацій – звертайтесь на юридичну “гарячу лінію” КримSOS:

  • Для дзвінків по Україні та світу:: +38096240123 (Viber, Signal, Telegram, WhatsApp).
  • Для дзвінків та повідомлень через месенджери Viber, Signal, Telegram, WhatsApp: +380630771619 

Спеціалісти працюють з 9.00 – 18.00, вихідний – неділя. Вартість дзвінків з території України згідно тарифів вашого оператора.

Поділитись

Вибір редакції

Ще Статті