Спікером заходу став Лайал Сунга* – експерт у галузі прав людини, міжнародного гуманітарного та кримінального права. Участь в обговоренні брали також представники Міністерства юстиції України, Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, представники Уповноваженого Верховної Ради з прав людини та правозахисники.
Учасники заходу обговорили наступні питання:
Лайал Сунга зазначив, що зазвичай громадськість сприймає права людини як щось само собою зрозуміле. Але під час війни або надзвичайного стану урядовці, співробітники неурядових організацій та громадськість повинні проявляти велику пильність щодо захисту прав і свобод людини з кількох причин:
Під час сучасного збройного конфлікту в Україні дійсно здійснювалися злочини, які можна класифікувати за міжнародним правом. Про це свідчать доповіді агентства ООН, ОБСЄ, Європейського Союзу, міжнародних і місцевих неурядових організацій, приватних осіб, жертв і постраждалих.
З огляду на звернення України до Міжнародного кримінального суду, слід зробити все, щоб винні несли відповідальність за скоєні злочини, а зацікавлені сторони зрозуміли аспекти застосування міжнародного кримінального права щодо нинішньої ситуації в Україні.
Таким чином, усвідомлення, оцінка і застосування міжнародно-правових зобов'язань України в сфері прав людини, гуманітарного та міжнародного кримінального права дуже важливі в нинішній ситуації. А роль міжнародних, регіональних і місцевих партнерів полягає у забезпеченні усвідомлення та практичного застосування перелічених норм.
***
Лайал Сунга - експерт із міжнародного права в галузі прав людини, міжнародного гуманітарного права та міжнародного кримінального права. Спеціальний радник із прав людини та гуманітарного права в Міжнародній організації з розвитку права (Рим, Італія), професор Інституту Рауля Валленберга з прав людини і гуманітарного права (Лунд, Швеція).
Захід проведено ГО «КримSOS» в рамках Української ініціативи зміцнення громадської довіри (UCBI), яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).