ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ представників неурядових громадських організацій та ініціатив

Февраль 03, 2015 17:03 0 613
Президенту України Порошенко Петру Олексійовичу Прем’єр-міністру України Яценюку Арсенію...

Президенту України

Порошенко Петру Олексійовичу

Прем’єр-міністру України

Яценюку Арсенію Петровичу

Голові Служби безпеки України

Наливайченку Валентину Олександровичу

Секретарю Ради національної безпеки і оборони України

Турчинову Олександру Валентиновичу

Уповноваженому Президента України з прав дитини

Кулебі Миколі Миколайовичу

 

Уповноваженій Верховної Ради України з прав людини

Лутковській Валерії Володимировні

   

ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ

представників неурядових громадських організацій та ініціатив

  у зв’язку з набранням чинності Тимчасовим порядком здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, в’їзд на неконтрольовану територію та виїзд з неї громадян України та іноземців (осіб без громадянства) (далі – "Тимчасовий порядок" або "Порядок"), 21 січня 2015 року набув чинності Тимчасовий порядок, яким серед іншого запроваджено процедуру в’їзду осіб на неконтрольовану територію та виїзду з неї. Відповідно до Порядку, в’їзд на контрольовану територію дозволений лише за умови пред’явлення паспортного документа та перепустки. Така перепустка видається координаційними групами при управліннях МВС протягом 10 діб після отримання відповідної заяви. Отримання перепустки передбачає подання великої кількості документів, серед яких:
 • документ, що посвідчує особу та підтверджує законність її перебування на території України;
 • документ, що підтверджує мету в’їзду на неконтрольовану територію;
 • оригінал та копію паспорта водія та технічного паспорта на транспортний засіб;
 • документ, що підтверджує право користування транспортним засобом;
 • комплект документів для перевезення вантажу та іншого майна (ТТН, видаткова накладна, копія документів про реєстрацію СПД в органах Реєстраційної служби та ДФС, засвідчена копія договору купівлі-продажу, сертифікати відповідності на продукцію).
За підтвердженою інформацією нові правила вже спричинили масштабні проблеми, зокрема: відсутність однакового застосування Порядку, значне уповільнення руху та утворення величезних черг на пунктах пропуску, а також вимагання хабарів за пропуск поза процедурою. Одночасно, кожного дня зростає кількість осіб, які бажають виїхати з неконтрольованої території через погіршення ситуації в окремих частинах Донецької та Луганської областей. Очевидно, що подальше застосування Порядку у чинній редакції може призвести до непередбачених наслідків та стати передумовою для створення гуманітарної катастрофи. Допускаючи, що прийняття Порядку було обумовлено необхідністю забезпечення національної безпеки, наполегливо рекомендуємо вжити невідкладних заходів щодо зміни Порядку та:
 • найбільш швидкої евакуації населення, яке бажає покинути місце проживання у зв’язку з ескалацією конфлікту;
 • запровадити безперешкодний виїзд (без вимоги отримання перепустки) жінок, дітей та осіб з особливими потребами з неконтрольованої території;
 • зменшити обсяг вимог, що висуваються до осіб при в'їзді на контрольовану територію;
 • максимально зменшити кількість документів, необхідних для отримання перепустки;
 • зменшити строк, протягом якого особі може бути надано перепустку з 10 діб до 3 годин.
Зазначаємо, що чинна редакція Порядку зачіпає права і законні інтереси осіб, проголошені й гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року. Нагадуємо, що згідно зі статтею 57 Конституції України
 • закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними.
Указом Президента України від 10 червня 1997 року № 503/97 "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" встановлюється, що будь-які нормативно-правові акти підлягають оприлюдненню не пізніш як у п'ятнадцятиденний строк після їх прийняття у встановленому порядку і підписання. Разом з цим, за телефонами гарячих і довідкових ліній Служби безпеки, Фіскальної служби, координаційних груп, які створені при управліннях (відділах) МВС у містах Старобельськ, Дебальцево, Велика Новосілка, Маріуполь жодна посадова особа не може дати відповіді на такі питання:
 • яким розпорядчим документом затверджений Тимчасовий порядок?
 • який орган є уповноваженим на прийняття Тимчасового порядку?
 • якими нормативними документами вищої юридичної сили передбачено можливість прийняття такого порядку?
 • в якому офіційному друкованому виданні Тимчасовий порядок був опублікований?
 • чи проводились консультації з міжнародними організаціями, які надають гуманітарну допомогу Україні, та громадськістю при розробці проекту Тимчасового порядку?
Відтак, взагалі невідома правова природа Порядку. Застосування Тимчасового порядку потенційно загрожує надходженню гуманітарних вантажів та волонтерської допомоги в зону АТО та прилеглі до неї території. Зазначені факти свідчать про порушення не тільки ряду чинних Законів України, Конституції України, а й загальновизнаних міжнародних стандартів в галузі прав людини. У зв’язку з викладеним, просимо:
 • відтермінувати на 2 місяці набрання чинності Тимчасовим порядком;
 • за цей час провести розширені консультації з представниками міжнародних організацій, які надають гуманітарну допомогу Україні, громадськості, органів влади та місцевого самоврядування Донецької та Луганської областей щодо процедури в'їзду та виїзду з цих областей осіб, транспортних засобів та вантажів;
 • після розширених консультацій затвердити у встановленому законодавством України порядку узгоджену процедуру здійснення контролю за переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів вздовж лінії зіткнення у межах Донецької та Луганської областей, в’їзд на неконтрольовану територію та виїзд з неї громадян України та іноземців (осіб без громадянства).
  02.02.2015  Підписи: Олександр Галкін, президент Всеукраїнської благодійної фундації "Право на захист", виконавчий партнер УВКБ ООН   Таміла Ташева, співзасновник, координатор громадської ініціативи "КримSOS", виконавчий партнер УВКБ ООН   Ольга Скрипник, голова громадської організації "Центр громадянської просвіти "Альменда"   Максим Буткевич, співкоординатор Проекту "Без кордонів" ГО "Центр Соціальна Дія", ініціатива  "Дім друзів"
Поделиться в соцсетях:
Додати коментар
0 комментариев