Ви знаходитесь:

Голос переселенців - важливий

Березень 13, 2018 17:07 0 1572
Анексія Криму Російською Федерацією та військове вторгнення російських військ на територію Донецької та Луганської областей змусили багатьох громадян України покинути свої домівки. Тікаючи від куль та політичних переслідувань - люди не стали “не такими громадянами”, а внутрішнє переміщення в країні не може бути причиною утиску їх прав. Держава в повній мірі має забезпечити реалізацію конституційних прав і свобод та надати внутрішньо переміщенним особам відчуття того, що вони не покинуті, що вони - частина країни.

Конституцією  України гарантовано право громадян брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Конституція України не встановлює жодних цензів осілості для набуття громадянами України активного виборчого права на виборах усіх рівнів.

Тетяна Дурнєва, виконавчий директор ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”, зазначає що четвертий рік через неврегульованість національного законодавства внутрішньо переміщені особи не можуть голоcувати в одномандатних округах на загальнодержавних парламентських виборах та на місцевих виборах в своїх нових громадах, куди вони перемістилися. На парламентських виборах у жовтні 2014 року усі ВПО (близько 500 000 осіб станом на жовтень 2014 року) не мали можливості обирати депутата Верховної Ради України  у мажоритарному окрузі за новим місцем проживання.

Керівні принципи ООН з питань переміщення осіб всередині країни забороняють дискримінацію ВПО при використанні ними права на участь на рівноправних умовах в справах громади, право голосувати та брати участь у веденні державних та громадських справ, включаючи права доступу до ресурсів, необхідних для здійснення цього права.

27 березня 2017 року у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект №6240 “Про забезпечення доступу до виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян, яким передбачено можливість зміни виборчої адреси - громадянин зможе голосувати там, де фактично проживає. Законопроект підтримали своїми підписами 24 народні депутати, серед яких: Григорій Немиря, Мустафа Найєм, Світлана Заліщук, Рефат Чубаров, Мустафа Джемілєв, Остап Єднак, Ганна Гопко та інші.

Законопроект №6240 отримав позитивні висновки від Головного науково-експертному управління та від Комітету з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин, який закликав профільний Комітет з питань правової політики та правосуддя пришвидшити розгляд даного законопроекту та рекомендувати Верховній Раді за результатами розгляду у першому читанні прийняти його за основу.

Питання реалізації активного виборчого права є актуальним не тільки для внутрішньо переміщених осіб, але й для декількох мільйонів мобільних громадян всередині країни , які так само позбавлені можливості реалізації політичних прав внаслідок забюрократизованої процедури зміни виборчої адреси.

Насправді не “прописка” визначає місце проживання людини. Виборці повинні голосувати там, де вони фактично проживають. Внутрішньо переміщені особи – це величезний ресурс, це можливість для країни втілити позитивні зміни.

 

Поділитися у Соцмережах:
Додати коментар
0 коментарів