Ви знаходитесь:

Референдум на лавочках: як проходило голосування по поправках до конституції РФ в окупованому Криму

Липень 03, 2020 18:14 0 977
1 липня в Росії завершилося голосування по внесенню поправок до конституції РФ. Референдум тривав тиждень, розпочавшись 25 червня. Російська влада пояснила таке розтягування голосування за часом міркуваннями епідеміологічної безпеки через пандемію коронавируса.

На цьому референдумі громадянам РФ пропонували відповісти лише на одне запитання: чи підтримують вони зміни до конституції РФ. Всього цих змін — 206. Серед них — «обнулення» президентських термінів Володимира Путіна (поправки до Основного Закону дозволять залишатися йому при владі мінімум до 2036 року), закріплення статусу російської мови як «мови державотворчого народу», пропонується додати згадку бога в Основний Закон, заборонити «применшувати подвиг захисників Вітчизни», а також здійснювати «дії, спрямовані на відчуження частини території РФ, і заклики до таких дій».

Російська влада також провела голосування і в окупованому Криму. Місцевих жителів активно агітували проголосувати (і, зрозуміло, ЗА поправки), а самі виборчі дільниці організовували в найнесподіваніших місцях, наприклад у дворах житлових будинків, на лавках і на дитячих майданчиках. Це теж пояснили заходами боротьби з поширенням коронавируса.

Референдум також проходив в місцях позбавлення волі і в медустановах, де перебувають політв'язні. Були зафіксовані випадки примусу їх до голосування.

Так, адвокат Назім Шейхмамбетов, який захищає фігуранта другої сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» Шабана Умерова заявив, що в СІЗО-1 Сімферополя його підзахисного примушували взяти участь в голосуванні. В'язень відмовився. За це силовики протягом декількох днів провели в камері Умерова низку обшуків, політв'язня не виводили на щоденну прогулянку, погіршили вентиляцію в камері, де в умовах спеки утримують декількох людей.

27 червня фігуранту третьої бахчисарайської групи «справи Хізб ут-Тахрір» Сейтумеру Сейтумерову, якого помістили в психіатричну лікарню Сімферополя, також наполегливо запропонували взяти участь в референдумі. Політв'язень письмово відмовився голосувати, однак співробітники лікарні наполягали на тому, щоб він переписав заяву: просили не вказувати те, що він є політв'язнем, кримським татарином і громадянином України.

У тій же психіатричної лікарні проходить експертизу брат Сейтумера Сейтумерова — Осман, який також є обвинуваченим по третій бахчисарайській «справі Хізб ут-Тахрір». Своєму адвокатові він розповів, що його теж переконували взяти участь в референдумі. Він, як і його брат, в письмовій формі відмовився голосувати, заявивши, що він — громадянин України і що паспорт РФ він отримав примусово. 

Українська влада відреагувала на проведення голосування в окупованому Криму, закликавши жителів півострова не брати участь в ньому. МЗС України назвало референдум в Криму незаконним, заявивши, що поправки в конституцію РФ не завадять деокупації української території.

У Представництві Президента України в АР Крим назвали це голосування «нікчемним референдумом», яким влада РФ прагне «перекласти відповідальність за свої злочини з політичної еліти Росії на народ». Також у відомстві назвали цей референдум неправомірним з точки зору міжнародного права, оскільки Крим і Севастополь — це невід'ємні частини України і що його результати не будуть визнані міжнародним співтовариством.

ЄС і США вже засудили проведення в Криму голосування по поправках до конституції Росії. 

Так, представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Пітер Стано заявив, що ЄС не визнає ні окупації Криму Росією, ні проведення на його території російського голосування.

Посольство США в Україні заявило, що Росія використовує Крим для проведення несанкціонованих опитувань, в черговий раз порушуючи суверенітет і територіальну цілісність України.

Посольство Великобританії також заявило, що Сполучене Королівство «не визнає і ніколи не визнає таке голосування на суверенній українській території». 

3 липня російський Центрвиборчком затвердив остаточні результати голосування по поправках до конституції РФ. Повідомляється, що 77,92% громадян проголосували ЗА, проти — 21,27%. Явка склала 67,97%.

 

Поділитися у Соцмережах:
Додати коментар
0 коментарів