Як одному з батьків перетнути кордон з малолітньою дитиною? (ОНОВЛЕНО)

Жовтень 12, 2018 14:16 0 8510
Ознайомтеся з оновленим порядком перетину державного кордону, адміністративного кордону з Кримом та контактної лінії з зоною АТО в інструкції нижче.
По темі

Зважаючи на те, що значна частина звернень на нашу «гарячу лінію» стосується роз’яснення порядку перевезення дітей з/на територію Криму та за кордон, ми підготували оновлену інформацію.

Отже, в’їзд на тимчасово окуповану територію України громадян України, які не досягли 16-річного віку, здійснюється через контрольні пункти за умови дотриманням вимог, передбачених для таких осіб пунктами 3-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України та пред’явлення одного з таких документів:

  • паспорта громадянина України,
  • паспорта громадянина України для виїзду за кордон,
  • проїзного документа дитини.

У серпні 2018 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту дитини на належне утримання» № 2475-VIII та прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України» №619, якою внесено зміни, у тому числі, до п. 3-6.

Якщо один з батьків постійно проживає на підконтрольній території України з дитиною та має довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до змін законодавства той з батьків, який проживає з дитиною, може самостійно вирішувати питання тимчасового виїзду дитини на строк до одного місяця та більше за наявності заборгованості зі сплати аліментів іншого з батьків більше 4 місяців.

Для того, щоб скористатися цією можливістю необхідно надати:

-        рішення суду, яким визначено місце проживання дитини з одним із батьків або висновок органів опіки та піклування, яким підтверджено місце проживання дитини (оригінал або копію, засвідчену нотаріально чи органом, який видав таке рішення);-        довідку про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці,  виданої  органом  державної  виконавчої служби, приватним виконавцем;-        підтвердження мети поїздки - лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей.

Раніше для цього потрібно було отримати нотаріальний дозвіл, чим часто користувалися боржники і шантажували колишніх дружину чи чоловіка, вимагаючи відмовитися від аліментів.

Також, зазначений вище закон передбачає можливість виїзду дитини строком до 1 місяця з тим із батьків, з ким проживає дитина, у випадку, якщо інший з батьків не ухиляється та належно виконує батьківські обов’язки.

Для того, щоб скористатися цією можливістю необхідно надати:

-        рішення суду, яким визначено місце проживання дитини з одним із батьків або висновок органів опіки та піклування, яким підтверджено місце проживання дитини (оригінал або копію, засвідчену нотаріально чи органом, який видав таке рішення);

  • підтвердження мети поїздки - лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей;
  • проінформувати другого з батьків про тимчасовий виїзд дитини за межі України, мету виїзду, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі (надіслати рекомендованого листа).

В усіх інших випадках необхідно отримувати нотаріальну згоду від іншого з батьків або обох батьків, якщо дитина переїздить з родичами.

Перетнути кордон з дитиною і той з батьків, з ким дитина не проживає, але сумлінно виконує батьківські обов’язки та не має заборгованості зі сплати аліментів. Для цього йому необхідно звернутися до того з батьків, який проживає з дитиною з письмовою заявою (надіслати рекомендований лист із повідомленням про вручення) про наданням згоди на виїзд дитини за межі України з метою лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі в складі організованої групи дітей. Нотаріальний дозвіл має бути наданий впродовж 10 днів з моменту повідомлення про вручення рекомендованого листа. В іншому випадку таке рішення виносить суд.

Зауважимо, що за умисне порушення встановленого законом обмеження щодо строку перебування дитини за межами України передбачена адміністративна відповідальність. Якщо на громадянина накладено адміністративне стягнення за вчинення такого правопорушення, він тимчасово обмежується у праві на виїзд за кордон з дитиною. Строк такого обмеження становить 1 рік, окрім випадків наявності нотаріально посвідченої згоди на виїзд дитини другого з батьків.

Якщо один з батьків не має довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (особа може фактично проживати як на підконтрольній території України так і на тимчасово окупованій території Криму)

На жаль, зазначені вище зміни у законодавстві не можуть бути застосовані до жителів тимчасово окупованої території Криму, оскільки громадяни не можуть надати документи необхідні для «спрощеного» порядку перетину.

По-перше, довідка про наявність заборгованості із сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем де перебуває справа про виконавче провадження. Виконавчі служби разом зі справами не були переведені з тимчасово окупованої території Криму.

По-друге, одному з батьків необхідно підтвердити місце проживання дитини відповідним рішенням суду або висновком органів опіки та піклування, що також є проблематичним, оскільки усі рішення прийняті незаконними органами не визнаються на території України. 

По-третє, необхідно підтвердити мету поїздки - лікування, навчання, участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах, екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах, оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей. Такі документи, видані на території Криму, також не визнаються.

Тому порядок залишається таким як і раніше. Особа може перетнути кордон з дитиною тільки за наявності нотаріально завіреної згоди від другого з батьків із зазначенням держави прямування  та  відповідного  часового  проміжку перебування у цій державі. Згоди, завірені нотаріусами на території тимчасово окупованого Криму або Донецької та Луганської областей недійсні. При цьому можна завірити згоду в консульствах або посольствах України на території інших країн.

У випадку, якщо отримати згоду другого з батьків неможливо (наприклад, відсутня інформація про другого з батьків; другий з батьків знаходиться на окупованій території та не може звернутися до нотаріуса; другий з батьків відмовляється надавати згоду; інші причини) необхідно звернутися до суду для отримання дозволу на перетин кордону з дитиною без згоди другого з батьків. Такі справи розглядаються:

  • судом за місцем реєстрації як внутрішньо переміщена особа (якщо особа переселенець);
  • судом, який визначить Апеляційний суд міста Києва (якщо особа проживаєте в Криму та не зареєстрована як внутрішньо переміщена особа);
  • судом за місцем реєстрації з урахуванням того, що суди з тимчасово неконтрольованої території були евакуйовані (якщо особа зареєстрована на території Донецької/Луганської областей).

Без згоди батька (матері) перевозити дитину можна у випадку коли батько є іноземцем або особою без громадянства та відсутній у пункті пропуску та в закордонному паспорті матері або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України до іншої держави чи відмітка про взяття на постійний консульський облік.

Згода батька на вивезення дітей за кордон не потрібна при пред’явленні таких документів:

  • довідки про народження дитини, видана органом РАЦСу, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України
  • довідки про  наявність  заборгованості  із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці,  виданої органом  державної  виконавчої служби, приватним виконавцем (прим. – жителі тимчасово окупованої території не мають можливості отримати таку довідку),
  • рішення суду про надання дозволу на вивезення дитини з України,
  • судове рішення про визнання другого з батьків недієздатним,
  • рішення суду про визнання батька безвісно відсутнім,
  • судове рішення про позбавлення батьківських прав,
  • свідоцтво про смерть другого з батьків.

У будь-якому випадку, необхідно розглядати кожну ситуацію окрему та досліджувати документи, які мають батьки.

Загальні правила для виїзду дитини

Виїзд з тимчасово окупованої території України громадян України, які не досягли 16-річного віку, здійснюється через контрольні пункти у супроводі одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників чи в супроводі інших осіб, уповноважених одним із батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представниківза умови пред’явлення одного з таких документів:

  • паспорта громадянина України,
  • паспорта громадянина України для виїзду за кордон,
  • проїзного документа дитини.

При поверненні на територію України з-за кордону діє тільки одне правило - громадяни в'їздять в Україну без будь-яких обмежень.

Поділитися у Соцмережах:
Додати коментар
0 коментарів